1. Anasayfa
  2. HABERLER

İzlanda, Yenilenebilir Enerjiyi Peyzaja Harmanlıyor

İzlanda, Yenilenebilir Enerjiyi Peyzaja Harmanlıyor
0

İzlanda, Yenilenebilir Enerjiyi Peyzaja Harmanlıyor

İzlanda, Orta Atlantik sırtının hemen üzerinde bulunan buzullar, volkanla kaplı ve enerjisinin büyük bir bölümünü tamamen yenilenebilir enerji ile karşılanmakta.

Ülkenin enerjisinin %70’inden fazlası hidroelektrikten geliyor, geri kalanı ise jeotermal kaynaklardan karşılanıyor. Kırmızı sıcak yeraltı lav alanlarının neden olduğu yüzeylerin hemen altında bulunan inanılmaz bir ısı kaynağı var. İzlanda’yı her yıl ziyaret eden milyonlarca turist ülkenin güç ihtiyacının artmasına neden olurken, İzlanda jeotermal enerji sistemlerini geliştirmesi gerekiyor. Yoğun halk protestolarına karşı, bu sistemlerin olağanüstü manzaranın yaratılması için arazi ve enerji arasında daha uyumlu bir ilişki tasarlanmış yeni bir peyzaj politikası oluşturuyor.

Gudmundsdottir, At Philadelphia ASLA 2018 Yıllık Toplantısında, yenilenebilir enerji projeleri için tek bir tasarım kılavuz olmadığını açıkladı. Bu sistemler için yeni bir ulusal peyzaj politikası oluştururken, tüm erkek mühendislerden oluşan bir ekiple çalışan tek kadın ve peyzaj mimarıdır.

İzlanda’nın önemli bir üst düzey politikacısı, enerji sistemleri “manzara ile uyum içinde çalışmalı” önerisinde bulunduktan sonra bu tür çalışmalara yön verildi. İlk adımı jeotermal enerji sistemi geliştirme sürecini, enerji üretimini şekillendiren yasal çerçeveleri ve daha geniş enerji politikaları aldı.

Landsvirkjun’da bir çalışma grubu kurularak, tasarımını yenilenebilir enerji proje geliştirme sürecinin her aşamasına getiren bir süreç yaratıldı. “Tasarımın etkisine açık” yenilenebilir enerji santrali operasyonlarındaki boşlukları bulmak için zaman harcandı. Erken çevresel ve görsel etki değerlendirmelerinden tasarım konseptine, detaylı peyzaj planlarına ve bakım yaklaşımına kadar.

Guşmundsdóttir, kalkınmanın manzaraya nasıl dokunduğunu anlatan tasarım oluşturmayı önerdi. Örneğin, “binalar beyaz olmak zorunda mı? Bu yüzden ülkeyi ziyarete gelenler yıl boyunca İzlanda’yı kaplayan karla karışırlar. Ya da beyaz yerine nötr bir renk olmalı, bu yüzden turistlerin en çok ziyarette bulunduğu yaz mevsimi ile karşılanabilirler?”

Landsvirkjun nihayetinde bir dizi tasarım yönergesi verildi. Görünüşte basit ama yeni projeler üzerinde olumlu bir etkiye sahip. Bu da peyzaj mimarları için yeni roller yaratıyor. Yönergeler şunları içerir: topoğrafyayı takip eden etkileri ve yolları en aza indirgemek için dikkatli bir yer seçimi dahil olmak üzere çevredeki alanlarla uyum içinde projeler oluşturulması gerekiyor. Kesim ve dolguları en aza indirerek peyzajın yeniden yeşillenmesi, yeniden ormanlaşması ve restore edilmesi gerekmekte. Tüm doğal yüzey malzemelerini tekrar kullanarak yüzeyin sadece birkaç metre altında bulunan aşırı sıcaklık nedeniyle yüzeyde olması gereken boru hatları, mümkün olduğu kadar karışarak ilgili her binayı çok kullanımlı olacak şekilde tasarlanması gerekiyor.

A2F Architects ile Aţalheiður Atladóttir, yeni peyzaj politikasının, jeotermal enerji santrali Hagonguvirkj’un, ülkenin merkezinde Hagongulon Gölü yakınlarında ve ilgili işçi konutu ve otel ile ilgili çalışmalarını nasıl şekillendirdiğini gösterdi.

A2F, sıcak, davetkar bir restoran ve ziyaretçi merkezine sahip bir enerji santrali kurdu. Tüm formu arka planda buzul ve dağ sıralarını taklit ediyor. Yakınlarda hem tesis çalışanlarına hem de spa ve seranın bulunduğu bir otel bulunuyor. “Üşümeniz için güzel bir yer” olan bir bina var. Ekip, yakınlarda toplanan taşlardan gabion duvarlarıyla inşa edecek.

Gu’mundsdóttir SUNY Syracuse peyzaj mimarlığı profesörü Matthew Potteiger ve İzlanda’da bir dönem öğrenim gören yüksek lisans öğrencileri ile ortaklaşa bir ekip kuruldu. Ekibe taze düşünce getirmek ve mühendisi meslektaşları ile konuşmayı genişleterek yeni fikirler çıkmasına olanak sağlamasını planlamaktalar. Amerikalılar, iki ilk jeotermal enerji santralinin ve en yeninin bulunduğu kuzey İzlanda’daki Krafta’nın çok sıcak manzaralarında Landvirkjun’la iki haftalık bir planlama ve kavramsal tasarımlı charette yaptılar. Amaç, İzlandalılar ve turistler için jeotermal enerji santrali için yeni bir yorumlama sistemi oluşturmaktı.

Potteiger “jeotermal manzaranın” yorumlamanın zor olduğunu söylüyor çünkü zeminde çalışan eşsiz jeofizik kuvvetler ve yüzey mühendisliği sistemleri eşit derecede esrarengiz. Üstelik, garip bir şekilde, tüm “endüstriyel üstünlük” arasında rastgele otlayan üç kişilik gruplar halinde takılan koyunlar var.

Siteyi ve tüm duyusal deneyimlerini keşfederek, Potteiger ve öğrencileri, ziyaretçinin deneyimini geliştirebilecek bazı yaratıcı, küçük yollar önerdi. Örneğin, jeotermal deliklerden gelen “bir yol bulma aygıtı olarak hareket eden buhar yolları” oluşturmak için kullanılabilir. Jeotermal bir kuyu soğuduğunda ve ekipmanı çıkarıldıktan sonra, orijinal toprak, taş ve bitki örtüsü yaratacak bir site. “Kışın kucaklaşmayı seven ısı arayan cihazlar” olan koyunlar, tasarlanan sosyal alanlar, boru hatları boyunca koruyucu yapılar verilebildiğinde, yeni bir stil sahibi olabilirler.

 

 Kaynak  

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.