1. Anasayfa
  2. HABERLER

Jeotermal enerjide her yıl 300 megavatlık artış mümkün

Jeotermal enerjide her yıl 300 megavatlık artış mümkün
0

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği Başkanı Ufuk Şentürk, “Yaklaşık 3-3,5 milyon dolar megavatsaat maliyeti olan jeotermal enerji santralleri nükleer enerjiden sonra en maliyetli santral tipi.” dedi.

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, Türkiye’nin enerji konusunda açıklamalar yaptı. Dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla daha fazla jeotermal enerjinin elektrik üretimine katkı sağlamasını ifade etti. “(YEKDEM) yatırım yapılabilir seviyede olursa her yıl 300 megavatlık jeotermal enerji devreye alınabilir. Tüm santrallerin bulunduğu sahalarda yatırım bekleyen rezervi keşfedilmiş alanlar mevcut.” dedi.

Şentürk, 23 Şubat itibarıyla Türkiye’nin jeotermal enerji kurulu gücünün 1691 megavat seviyesinde olduğunu ifade etti.

YERLİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI

Kovid-19 salgınıyla yavaşlayan ekonomik yapıların ardından Ukrayna-Rusya Savaşı sonrası ortaya çıkan enerji krizinin yaşandığı son dönemde ülkelerin yerli ve sürdürülebilir enerji kaynaklarını tercih ettiğini ifade etti. Şentürk, “3-3,5 milyon dolar megavatsaat maliyetli jeotermal enerji santralleri nükleer enerjiden sonra en maliyetli santraldir. Maliyetleri mümkün olduğu kadar azaltmak Türkiye’nin enerji ithalatında azalmaya sebep olacaktır.”

JEOTERMAL ENERJİ

Şentürk, enerji teknolojilerindeki gelişmelerle jeotermal enerjinin kullanım alanlarının da çeşitlendiğini anımsattı.

Elektrik üretimi, konut ısıtma ve seracılık faaliyetleri amaçlarıyla kullanılan jeotermal enerjinin istihdama katkı sağladığına da işaret etti. Şentürk, şunları da kaydetti:

“Ancak jeotermal yatırımlar diğer yenilenebilir enerji yatırımlarıyla karşılaştırıldığında oldukça maliyetli. Örneğin konut ısıtma ve seralarda kullanılacak kuyuların metre maliyetleri 1000-1500 dolarlar seviyesinde. Sektörümüze rekorlar kırdıran YEKDEM mekanizmasının tekrar eski hale döndürülmesini bekliyoruz. Türkiye’nin enerji konusunda dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla daha fazla jeotermal enerjinin elektrik üretimine katkı yapması gerekiyor. YEKDEM yatırım yapılabilir seviyede olursa her yıl 300 megavatlık jeotermal enerji devreye alınabilir. Tüm santrallerin bulunduğu sahalarda yatırım bekleyen rezervi keşfedilmiş alanlar mevcut.”

Aynı zamanda jeotermal enerji yatırımlarında inşaat, finansman gibi hazırlık süreçlerinin uzun dönemleri kapsadığını belirtti. Şentürk, henüz devrede olmayan inşa halindeki santrallerin kurulu gücünün 25 megavat civarında olduğunu söyledi.

ASRIN FELAKETİ

Şentürk, “asrın felaketi” ile depremlerin ardından, Türkiye’nin jeotermal çeşitliliğinde değişiklik olabileceğine işaret etti.

Öte yandan jeotermal camiasının bu süreçte deprem bölgesine maddi desteği esirgemediğini de anlattı. “Çelikler, Sanko, Karadeniz Holding ve Kipaş Holding gibi üyeleri ile de bölgede bizzat kurtarma ve aşevi faaliyetlerine tereddütsüz katılmışlar ve bölgede faaliyetlerine devam etmektedirler.” dedi.

Kaynak: AA Haber Bülteni

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.