1. Anasayfa
  2. HABERLER

Uganda, 2025’e Kadar 100 MW Jeotermal Enerji Üretmek İstiyor

Uganda, 2025’e Kadar 100 MW Jeotermal Enerji Üretmek İstiyor
0

Doğu Afrika ülkeleri içinde Uganda, güçlü jeotermal potansiyeline sahip bir ülke konumundadır. Fakat bu gücü kullanmak isteyen hükümet 2025 yılına kadar yenilenebilir enerjinin 100 MW’ını jeotermal enerjiden üretmek istiyor.

Doğu Afrika’nın Rift Vadisinde bulunan birçok ülke, çoğu zaman kullanılmayan muazzam bir jeotermal potansiyele sahip. Uganda’da ekonomik büyümeyi desteklemek ve endüstrinin faaliyetlerini sürdürmek için büyük bir enerji ihtiyacı duymaktadır. Uganda Enerji ve Maden Geliştirme Bakanlığı’na göre, elektrik ihtiyaçları her yıl ortalama% 8 büyüyor. Ülkenin üretim kapasitesi şu anda 893 MW seviyesinde kalırken, aynı kaynağa göre Uganda’nın 1.500 MW’lık jeotermal potansiyeli var…

Büyük çaplı üretim, ülkenin kurulu kapasitesini ikiye katlayabilir ve şu anda hidroelektrik ve termik santrallere aşırı bağımlılık gösteren enerji karışımını çeşitlendirebilir. Ancak, Uganda henüz bu noktaya ulaşamadı. 2025 yılına kadar en az 100 MW’lık bir üretim hedefi belirlemiş ve birçok özel üreticinin halihazırda çeşitli bölgelerde sondaj çalışmaları gerçekleştirmesinden bu yana başarılı olabilmiştir.

Yarışta birkaç özel yapımcı

Jeotermal Kaynaklar Dairesi’nden Godfrey Bahati, Uganda Bakanlığındaki Jeoloji Araştırması ve Maden Müdürlüğüne verdiği demeçte, “Hükümetin amacı, Enerji ve Mineral Gelişiminde, Uganda’nın enerji ihtiyacını sağlıklı bir ortamda karşılamak için hidroelektrik enerji ve diğer enerji kaynaklarını tamamlamak üzere jeotermal enerji geliştirmektir.” Hükümet, halihazırda 24 jeotermal alanın zaten tanımlanmış olması nedeniyle konuyu çok ciddiye alıyor.

Kenya’da çevre koruma konularında çokça yer alan ve Buranga üretim alanında lisanslı olan Gids Consult Ltd Şirketi, sahada 100 MW’lık bir jeotermal enerji santrali kurmayı planlıyor. Projenin maliyeti 42 milyon dolar olarak tahmin ediliyor. Ülkenin doğusunda bulunan Kibiro, Panyimur, Buranga ve Katwe bölgelerinde zaten yüzey araştırması konusu olmuştur. Bu bölgeler bazı özel jeotermal enerji üreticileri zaten belirli bölgelere yerleşiyorlar.

Bantu Energy Limited, Panyigoro bölgesinde bir lisansa sahip. Kanada şirketi Bantu Enerji A.Ş.’nin Uganda yan kuruluşu, ülkenin petrol ve gaz sektöründe zaten faaliyet gösteriyor. Moto Jeotermal Projekt, Rukungiri İlçesi’nde 28,1 km2 Ihimbo yerinde jeotermal enerjiyi kullanmak için bir lisans verildi. Şirket 20 MW kapasiteli bir santral inşa etmek istiyor ve Asigma Enerji Fonu ile Asigma Capital, bir Ugandalı yatırım fonundan enerji kanadında destek aldı.

Jean Marie Takouleu

 

 Kaynak  

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.