1. Anasayfa
  2. HABERLER

Hawaii’nin Kilauea Volkanından Yeni Tehlikeler

Hawaii’nin Kilauea Volkanından Yeni Tehlikeler
0

Hawaii’nin Kilauea Volkanından Yeni Tehlikeler

Hawaii’nin patlayan Kilauea yanardağından gelen erimiş lav, potansiyel olarak ölümcül zehirli bir beyaz bulut oluşturan okyanus suyuna dökülüyor. Uzmanlar, patlamanın henüz en tehlikeli aşamaya girebileceği konusunda uyardılar.

Pazartesi günü Hawaii yetkilileri, halkı okyanustan yükselen zehirli beyaz buluttan uzaklaşmak için uyardılar.

Asit ve ince cam parçaları, iki haftadan önce patlayan ve Hawaii’nin Puna bölgesinde en az 44 evi yok eden Kilauea volkanının neden olduğu birkaç montaj tehlikesinin en sonuncusu olduğu ve 2.000 kişiyi tahliye etmeye zorlamıştı.

Zengin, turuncu, erimiş kayaların yerdeki çatlaklardan döküldüğü , daha hızlı ve daha yüksek sıcaklıklarda ilk dökülen magmadan daha yüksek sıcaklıklara sahip olduğu uzmanlara göre, Hawaii’nin Büyük Adasındaki patlama en şiddetli safhasına giriyor .

Bilim adamları, bunun nedeni, magmanın 1955 patlamasından ayrılmasından ve son otuz yıldır zeminde depolanmış olmasından kaynaklandığını söylüyor.

Hawaiian Volcano Gözlemevi’nde operasyonel bir jeolog olan Carolyn Pearcheta, “1. Aşama’yı gördük” dedi. “Sistemin temizlemesini gördük. Biz buna” boğaz temizleme “fazı diyoruz.”

Ölümcül bulutlar

“Tembellik” sözde bulutları – “lav” ve “pus” bir arada – sıcak lav ve ince volkanik cam specks buharlarının olarak oluşturulan okyanusa dökün ve deniz suyu ile karıştırın.

Jeologlar, zehirli bulutların kıyı boyunca 15 mil (24 km) uzayabileceğini uyardılar.

Bulut tarafından vurulurken, parıltıyla serpilmek gibi hissedilirken, dumanın küçük bir kısmı bile göz ve solunum tahrişine neden olabilir ve hatta ölümcül olabilir.

US Geological Survey bilim adamı Wendy Stovall, “Cildinize batırıyorsanız, içeri girin” dedi.

2000 yılında Hawaii sahillerine ulaşan lavların neden olduğu benzer bir bulut iki kişiyi öldürdü.

Bulut, Jeolojik Araştırma’ya göre, seyreltilmiş akü asidine eşdeğer aşındırıcı özelliklere sahip asit yağmuruna da neden olabilir.

Pazartesi günü erken saatlerde, Kilauea zirvesinde küçük bir patlama, yaklaşık 7.000 feet (2.134 metre) ulaşan bir kül tüyü üretti. Bu arada, lav ve erimiş kaya, zemindeki büyük çatlaklardan kurtularak, kıyılara doğru koşarken ormanları ve çiftlikleri bölen lav nehirleri oluşturmaya devam etti.

Jeotermal enerji santrali için acele Lava

Pazartesi günü, Kilauea yanardağından çıkan lavlar bir jeotermal enerji santraline doğru aktı; İşçiler, onu susturmak ve havaya daha fazla toksik gazların kontrol edilemeyen salınmasını önlemek için karıştırdı.

Puna Jeotermal Girişim (PGV) fabrikasında çalışan personel, aşırı sıcak suya giren ve enerji türbinlerine yaklaşık 6,000 ila 8 bin metrelik bir buharı buharlatan ve elektrik üreten üç kuyuyu kapatmak için koştu.

Big Island’a tüm gücünün dörtte birini sağlayan tesis, bu ayın başında patlamanın başlamasından kısa bir süre sonra kapatıldı ve türbinlerde kullanılan yaklaşık 60.000 galonluk (227,124 litre) yanıcı pentan zaten taşındı.

Turizm tehdit altında

Bilim adamları , patlamanın ne kadar süreceğini bilmenin bir yolu olmadığını söylediler . Ige, devletin yanardağ aktivitesini izlediğini ve insanları güvende tutmaya çalıştığını söyledi. “Tipik püskürmeler ve lav akıntıları gibi, Madam Pele’nin parkurunu yürütmesine gerçekten izin veriyor,” dedi, Hawai tanrıçası ateşine atıfta bulundu.

Hawaii turizm yetkilileri, Big Island’ın çoğunun Kilauea yanardağı tarafından etkilenmediğini ve hala iş için açık olduğunu vurguladı.

Ancak, turizm yetkilileri ayrıca, Big Island’daki yazlık rezervasyonların, yanardağ ilk patladığından beri yaklaşık yüzde 50 oranında düştüğünü itiraf etti. Hawaii Volcanoes National Park’ın tek başına kapanması, gelirde yaklaşık 222 milyon $ ‘a (189 milyon €) varan gelir getirebilir ve dolaylı olarak 2,000 iş dolaylı olarak etkilenebilir.

Hawaii Ziyaretçi Bürosu’na göre turizm, büyük adadaki en büyük işveren olup, özel sektör işlerinin yüzde 30’undan fazlasını oluşturmaktadır.

Kaynak

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.