1. Anasayfa
  2. HABERLER

Habaş, İzmir’de jeotermal kaynak arayacak

Habaş, İzmir’de jeotermal kaynak arayacak
0

Habaş, Hava Ayrışım Tesisi’nin ısıtılmasında kullanmak üzere İzmir Aliağa’da jeotermal kaynak arayacak. 

Habaş, İzmir’in Aliağa ilçesinde bir adet sondaj kuyusu açarak jeotermal kaynak arayacak. Kaynağın şirkete ait Hava Ayrışım Tesisi’nde kullanılması planlanıyor.

Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş. tarafından İzmir İli, Aliağa İlçesinde arama yapılacak. RN:1585 ruhsat numaralı alanda jeotermal kaynak aranması planlanıyor. 10 milyon TL değerindeki proje kapsamında sondaj yöntemi ile jeotermal kaynak aranacak. 

Şirketin kendine ait 1658 hektarlık alana sahip ruhsat sahasında yapılacak çalışmada 1 adet sondaj kuyusu açılacak. Toplam çalışma alanı 400 m2 büyüklüğünde olacak. Açılacak kuyu derinliği jeotermal kaynak için 650±200 metre olarak planlanıyor. Çalışma bir tespit sondajı faaliyeti olduğundan üretim veya kullanım durumu söz konusu olmayacak. 

Yapılan araştırmalar sonucunda belirlenen sondaj lokasyonundan alınacak jeotermal akışkan sıcaklığının yaklaşık 34-38 °C’lik sıcaklıkta olabileceği tahmin ediliyor. Jeotermal kaynağın şirketin Hava Ayrışım Tesisi’nin ısıtma sisteminde kullanılabileceği düşünülüyor. 

Kaynak: Enerji Günlüğü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.