1. Anasayfa
  2. HABERLER

Jeotermal Enerjiyle Güçlenen Türkiye Tarımında Dev Adımlar

Jeotermal Enerjiyle Güçlenen Türkiye Tarımında Dev Adımlar
0

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye’nin örtü altı tarım alanlarında Avrupa’da ikinci, dünya genelinde ise dördüncü sırada bulunduğunu ifade ederek, “Son 21 yılda seracılık, yüzde 123 artışla piyasaya ulaşan 9,4 milyon ton sebze ve meyve arz ediyor.”

“İbrahim Yumaklı, Kundu Turizm Merkezi’ndeki bir otelde düzenlenen Seracılık Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, Antalya’nın seracılığın başkenti olduğunu ve bu alanda önemli ilerlemeler kaydedildiğini ifade etti.

365 gün boyunca durmaksızın üretim yapan üreticilerin, sadece Türkiye’yi değil, dünyayı beslediklerini vurgulayan Yumaklı, özellikle Antalya’nın bu konuda önemli bir rol oynadığını belirtti.

Çalıştayın, bitkisel üretimdeki mevcut sorunları ve sektörün geleceğini değerlendireceğini söyleyen Yumaklı, çıkacak sonuçları ve raporları, karar alma süreçlerinde dikkate alacaklarını ifade etti.

Yumaklı, Türkiye’nin coğrafi konumu sayesinde 4 saatlik bir uçuşla 67 ülkeye ulaşabildiğini belirterek, dünya nüfusunun yüzde 20’sine ulaşabilme imkanına sahip olduklarını kaydetti.

Son 21 yılda etkin politikalarla üretimi başarılı bir şekilde yönettiklerini belirten Yumaklı, küresel salgın döneminde Türkiye’de üreticilerin hiç durmadan üretmeye devam ettiğini ve vatandaşların gıda bulmakta zorlanmadığını dile getirdi. Ayrıca, deprem gibi felaketlerde dahi ülkede gıda eksikliği yaşanmadığını sözlerine ekledi.

Tarım sektörünü çeşitli desteklerle sürekli olarak güçlendirdiklerini belirten Yumaklı, “Bugün toplamda 137 milyon ton bitkisel üretime ulaştık. Son 21 yıldaki gelişim yüzde 40” dedi.

Sera üreticilerini destekleyerek sektörün gelişmesine önemli katkılar sağladıklarını aktaran Yumaklı, bu desteklerin devam edeceğini ve mevzuatların seracılığı teşvik etmek için revize edildiğini söyledi.

Yumaklı, Türkiye’nin jeotermal enerji kaynakları bakımından dünya genelinde 7. sırada, Avrupa’da ise birinci sırada yer aldığını belirtti.

Organize Tarım Bölgeleri’ne yönelik çalışmaların hız kazandığını ifade eden Yumaklı, Aydın ve Denizli’deki OTB’lerde üretimin başladığını ve Balıkesir Gönen’de dünyanın en büyük OTB’sinin kurulması için çalıştıklarını kaydetti.

Üretimin teknoloji ve verimli kullanımıyla artırılabileceğini söyleyen Yumaklı, Türkiye’nin önemli bir örtü altı üretim ülkesi olduğunu ve güçlü bir altyapıya sahip olduklarını vurguladı.

Bakan Yumaklı, çalıştayın başarılı geçmesini temenni etti.”

Kaynak: AA Haber Bülteni

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.