1. Anasayfa
  2. YATIRIM

Çin, Jeotermal ile Isınmak İçin 250 Milyon Dolarlık Kredi İmzaladı

Çin, Jeotermal ile Isınmak İçin 250 Milyon Dolarlık Kredi İmzaladı

Yasak Şehir, 13 Şubat 2018’de Pekin, Çin’deki Çin Yeni Ay Yılı öncesinde smog görüldü. (REUTERS Dosya Fotoğrafı)

Asya Kalkınma Bankası (ADB) Perşembe günü yaptığı açıklamada, Sinopec Yeşil Enerji Jeotermal Ortaklığı (SGE) ve İzlanda’daki Arctic Green Energy Corp’un (AGE) smog- temiz jeotermal ısı geliştirmek için 250 milyon dolarlık bir kredi sağlayacağını söyledi. SGE, Çin’in devlete ait petrol devi Sinopec ve AGE tarafından kurulan bir ortak girişim.

Proje, Pekin-Tianjin-Hebei bölgesine odaklanacak ancak SGE başkanı Liu Shiliang, ortakların “Asya’daki başarılı işbirliklerini çoğaltmayı” planladıklarını söyledi. Özellikle sıcak yeraltı kaynaklarından türeyen jeotermal enerji, İzlanda’nın elektriğinin dörtte birini oluşturuyor. Çin, anti-smog kampanyasının bir parçası olarak Pekin-Tianjin-Hebei kuşağında jeotermal enerji geliştirmeyi planlamıştı.

Arazi ve Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan 2015 yılı anketinde, 336 şeehirde sığ ve orta derinlikli jeotermal kaynakların yılda yaklaşık 1.9 milyar ton standart kömüre eşdeğer olduğu belirtiliyor. Çin parlamentosuna verilen delegeler, kullanılan jeotermal kaynakların seviyelerinin geçen yıl yaklaşık 21 milyon ton standart kömür olduğunu belirtti. Kömür yakıtlı kış ısıtması bölgede önemli bir hava kirliliği kaynağı olmuş ve kömürden 5,5 milyonu aşan kömürü daha temiz yanan doğalgaza dönüştürecek iddialı bir program, geçtiğimiz yıl gaz sıkıntısı ve altyapısının bir sonucu olarak zorluklara yol açmıştır. başarısızlıkların. Dönüşüm programı ile ilgili sorunlar, soğuk hava koşullarına rağmen az miktarda hane kalmıştı.

Çin, bölgedeki diğer alternatif ısıtma kaynaklarına bakıyor ve nükleer enerjiden yararlanmayı ümit ediyor ve kısa süre sonra “bölgesel ısınma reaktörleri” ni devreye sokmayı planlıyor.

Kaynak

İlginizi Çekebilir