1. Anasayfa
  2. HABERLER

Kilauea Volkanı, Hawaii’nin En Büyük Enerji Kaynağı olan Jeotermal Tesisini Yok Ediyor

Kilauea Volkanı, Hawaii’nin En Büyük Enerji Kaynağı olan Jeotermal Tesisini Yok Ediyor
0

Kilauea Volkanı, Hawaii’nin En Büyük Enerji Kaynağı olan Jeotermal Tesisini Yok Ediyor

Puna Jeotermal Girişim (PGV) Hawaii’nin ilk ve tek jeotermal santrali olma özelliğini yitirmek üzere. Çünkü Kilauea Volkanının patlaması nedeniylesu kuyularını lav basmış ve iki binasını tahrip ederek tesis kapanmıştır.

Hawaii’nin üzerindeki çatlaklar geçtiğimiz aydan beri Puna Jeotermal Girişim Santraline tehlikeli derecede yakın bir şekilde lav sızıntısı çekiyordu , ancak Vali David Ige bitkinin yakındaki Leilani Estates’te düzinelerce bina olduğunu iddia eden lavdan “yeterince güvenli” olduğunu açıkladı. Cumartesi günü The Daily Beast , jeotermal enerji santralinin nihayetinde Hawaii için önemli bir enerji kaynağını keserek lav akıntılarına kurban gittiğini bildirdi.

ABD Enerji Bakanlığı’na göre, Nevada’nın Ormat Technologies sahibi olduğu Puna Jeotermal Girişim Jeotermal enerji santrali PGV Hawaii Adası’nın elektriğinin yaklaşık yüzde 30’unu sağlıyordu.

Jeotermal enerji, Dünya’nın doğal ısısından elde edilir; bu, dünya kabuğundaki bir sıcak noktadan magma kabarcıkları kaldırabilen ve onu yenilenebilir enerjiye dönüştürebilen bir ada için ideal bir kaynaktır. PGV ile yetkililer adanın elektrik ihtiyaçlarını bu santral ile karşılamak için çabalıyorlar.

Jeotermal güce bu denli büyük bir bağımlılık getirmek için, Hawaii Elektrik Işığı güneş, rüzgar, hidroelektrik ve hatta fosil yakıtların kullanımı da dahil olmak üzere başka tür enerji üretimine yöneldi. Hawaii aktif olarak 2045 yılına kadar yüzde 100 yenilenebilir enerjiye bağımlı olmaya istiyordu, ancak PGV’nin yıkımı büyük bir gerileme getirdi.

Hawaii Electric Light sözcüsü Rhea Lee-Moku, The Daily Beast gazetesine verdiği demeçte , “PGV olmadan, Hawaii Adası yenilenebilir enerji kazancı yüzde 57’den yüzde 37’ye düştü.”

Bu arada, ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) genel merkezi bilgisayar sistemleri 8 Haziran’dan bu yana sona ermişti . Ajans, sistem çapında bakımdan geçtiğini ve Kilauea ile ilgili güncellemeler üretme becerisinde sınırlı olacağını açıkladı. USGS, bu yeteneğin Pazar gününe kadar geri yüklenmesini bekler, bu sırada volkanik çatlakların yollarındaki daha fazla bina hakkında daha fazla güncelleme olabilir.

PGV, Hawaii ve yeniden kullanılabilir enerjinin geleceği için önemli bir kaynak oluşturdu, ancak aktif bir volkanik yarık kuşağında bulunan jeotermal bir tesis risklerle karşı karşıya. Bu büyük gerilemeye rağmen, Hawaii’de hala bilim adamları için jeotermal fırsatlar var.

Kaynak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.