1. Anasayfa
  2. HABERLER

Balıkesir Bigadiç Tarıma Dayalı İhtisas Sera (Jeotermal Kaynaklı) Organize Sanayi Bölgesi Yer Seçim Toplantısı Gerçekleşti

Balıkesir Bigadiç Tarıma Dayalı İhtisas Sera (Jeotermal Kaynaklı) Organize Sanayi Bölgesi Yer Seçim Toplantısı Gerçekleşti
BALIKESİR'İN BİGADİÇ İLÇESİNDE 2 BİN 430 DEKAR ALANDA KURULACAK JEOTERMAL KAYNAKLI SERA TARIMA DAYALI İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ (TDİOSB) İÇİN YER TAHSİSİ YAPILDI. BİGADİÇ BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL AVCU, BİGADİÇ'İN BÜYÜK BİR HAYALİNİN GERÇEKLEŞMEK ÜZERE OLDUĞUNU SÖYLEYEREK, TALEP TOPLAMA AŞAMASINDA 2 BİN 430 DEKARLIK ALANDAN DAHA FAZLA TALEPTE BULUNULDUĞUNU AÇIKLADI. (PINAR CAMAK/BALIKESİR-İHA)
0

Balıkesir’in Bigadiç ilçesinde 2 bin 430 dekar alanda kurulacak Jeotermal Kaynaklı Sera Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) için yer tahsisi yapıldı.

Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, Bigadiç’in büyük bir hayalinin gerçekleşmek üzere olduğunu söyleyerek, talep toplama aşamasında 2 bin 430 dekarlık alandan daha fazla talepte bulunulduğunu açıkladı.

Balıkesir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bigadiç Belediyesi, ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsalarının katkısıyla başlatılan projede, fizibilite çalışmaları tamamlandı. Tüzel kişilik kazandırılacak TDİOSB sayesinde ilçede çıkan termal su ile ısıtılacak seralarda sebze ve meyve üretilecek. 2 bin 430 dekar alanda kurulacak sanayi bölgesinin hem çevreci üretime hem de ilçedeki istihdama katkı sağlaması bekleniyor.

Hazırlıkların devam ettiği ilçede Balıkesir iş dünyası Bigadiç’te buluştu ve yer tahsisi yapıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, “Projenin hayata geçmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Projenin en kısa zamanda hayata geçeceğine inanıyorum. Bakanlığın bu işe uygun görmesi ile biz bu işe başladık. 2 bin 430 dekarlık alanda bir ön talep topladık. 7 bin dekarın üzerinde bir talep var. İnanıyorum ki, burada kalmayacak ve genişleyecek. Konumumuz müsait. bin 50 metre derinlikten saniyede 50 litre su çıkıyor. 60-70 derece sıcaklığında. Teknik heyetimiz çalıştı, geniş bir sahada arama ruhsatımız var. Malumunuz, İstanbul, Bursa, Eskişehir, İzmir hepsine yakın noktadayız. İmkanlarımız geniş” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Birol Şahin, Bigadiç Belediyesi Termal Taşevleri Toplantı Salonu’nda düzenlenen Bigadiç TDİOSB Yer Seçimi Komisyonu Toplantısı’nda, jeotermalin Balıkesir için büyük bir nimet olduğunu söyledi.

Gönen ve Edremit’te de TDİOSB çalışmalarının yapıldığını belirten Şahin, “Biz Balıkesir için ’Türkiye’yi doyuran il’, ’tarımın ve hayvancılığın başkenti’ diyorsak bunun da gereğini yapmak zorundayız. Yenilenebilir enerji kaynaklarının günümüzde ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Çalışmalarımız şehrimize ve ülkemize hayırlı olsun.” dedi.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.