1. Anasayfa
  2. HABERLER

Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck 5. Türk-Alman Enerji Forumu’nda ” Jeotermal enerji gibi çok önemli konulara somut ayrıntılara da değinme fırsatımız oldu”

Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck 5. Türk-Alman Enerji Forumu’nda ” Jeotermal enerji gibi çok önemli konulara somut ayrıntılara da değinme fırsatımız oldu”
0

Habeck, Eti Maden Genel Müdürlüğünde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın da katılımıyla düzenlenen 5. Türk-Alman Enerji Forumu’nda konuştu.

Habeck, bildirinin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar ile ortak açıklamalarda bulundu.

Mevkidaşı Bayraktar ile yalnızca kurumlar arası iyi bir işbirliğini ele almadıklarını kaydeden Habeck, ayrıca özel sektör temsilcileri ve kurumların da bu konuda çok yoğun görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Habeck, yaptıkları görüşmelerin işleyişe yansıması gerektiğine işaret ederek, “Burada gerçekten birebir görüşmelerde de sadece siyasi ilkeler hakkında değil, somut konular hakkında tartışma ortamının oluşmuş olması da son derece olumluydu. Jeotermal enerji gibi çok önemli konulara somut ayrıntılara da değinme fırsatımız oldu. Hepimiz biliyoruz ki Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler yüzyıllara dayanmakta. Artık birbirimizi çok iyi tanıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Bu iyi ilişkilerin özel sektör ve iş piyasası arasında önemli işbirliği fırsatlarını da beraberinde getirdiğini kaydeden Habeck, “Tabii ki Avrupa Birliğiyle yakınlaşma, uyum süreci son dönemde yavaştı, yetersizdi. Türkiye’nin jeopolitik önemi ve komşularına baktığımızda, bu işbirliğinin daha da yoğun olması kaçınılmaz.” ifadelerini kullandı.

Habeck, burada çok önemli somut işbirliği alanlarının olduğunu belirterek, “Bu alanda daha fazla ilerlemek için, enerji konusunda iklim açısından nötr olma hedefini takip etmeliyiz. Dekarbonizasyon konusu yine iki ülkenin de takip etmesi gereken ve takip edeceği alanlar arasında. Bu açıdan uyumlu bir işbirliğinin temellerinin atıldığına ve bunun artarak devam edeceğine olan inancım tam.” diye konuştu.

Kaynak: AA Haber Bülteni

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.