1. Anasayfa
  2. HABERLER

Afyonkarahisar’ın jeotermal bir serada klonlama yöntemiyle çoğaltılan meyve fidanları, ihraç ediliyor.

Afyonkarahisar’ın  jeotermal bir serada klonlama yöntemiyle çoğaltılan meyve fidanları, ihraç ediliyor.
0

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde jeotermal bir serada klonlama yöntemiyle çoğaltılan meyve fidanları, 15 ülkeye ihraç ediliyor.

İhracatçı firmanın üretim ve satış müdürü Sercan Türen üretime dair bilgiler verdi. Türen, fidanların doku kültürü laboratuvarında steril halde üretildiğini anlattı.

Laboratuvarda genetik açıdan üstün performans gösteren materyallerle erik, kayısı, badem, şeftali, kiraz gibi meyve anaçları ürettiklerini aktardı. Bunların haricinde aşı gerektirmeyen mavi yemiş, ahududu, böğürtlen ve kivi ürünlerininde olduğunu söyledi.

“5 bin metrekare sera jeotermal suyla ısınıyor”

Türen, tesiste yıllık 2 milyon civarında klonlama yöntemiyle meyve anacı ürettiklerini kaydetti.

Üretilen bitkilerin yaklaşık yüzde 60’ını bünyelerinde fidan olarak değerlendirdiklerini vurgulayan Türen, “Geri kalanları yurt içi ve dışında bulunan diğer üreticilere satmaktayız. 5 bin metrekare sera, jeotermal suyla ısınıyor. Serada ürettiğimiz bitkiler, Afyonkarahisar ve Bursa’nın İnegöl ilçesindeki arazilerde aşılanarak fidan formuna geldikten sonra yurt içi pazarının yanı sıra Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Tunus gibi ülkelere ihracat ediliyor.” diye konuştu.

“Fidanlara bebeğimiz gibi bakıyoruz”

Serada çalışan kadınlardan Pembe Tetik de (50) serada fidan yetiştirdiklerini belirterek, “Bu işi severek yapıyorum. Fidanlara bebeğimiz gibi bakıyoruz.” dedi.

Serada çalışanlardan Ummuhan Gököz (43) kazandığı parayı 3 çocuğunun eğitimine harcadığını söyledi.

Kaynak: AA Haber Büteni

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.