1. Anasayfa
  2. ARAŞTIRMA

Lityum elde etme için jeotermal projelere 10.9 milyon dolarlık fon

Lityum elde etme için jeotermal projelere 10.9 milyon dolarlık fon
0
ABD Enerji Bakanlığı (DEO), jeotermal tuzlu sulardan lityum elde etme projelerine destek vermek ve lityum tedariklerini genişletmek için 10.9 milyon dolarlık fon açıkladı.

DOE, jeotermal kaynaklardan lityum elde etme için 9 eyalette 10 proje için destek açıkladı. Bu sayede, Amerika’nın sabit depolama için gerekli olan kritik malzemeyi ekonomik ve yerli kaynaklarına erişimini artıracak. Elektrikli araçlar, Biden-Harris Yönetiminin 2030 yılına kadar %50 elektrikli araç benimseme hedeflerini karşılayacak. Ek olarak, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon ekonomisi için önemli bir adım olacak.

Şu anda, ABD’nin yerel kaynaklı lityum üretme ve rafine etme konusunda sınırlı imkanı var. Jeotermal sulardan doğrudan lityum eldesi, verimli ve çevre dostu bir şekilde lityum hidroksitin üretilmesini sağlar. Bu arada, lityum hidroksit gelişmiş piller için kullanılan lityum formudur.

“Lityum için güçlü bir yerli tedarik zinciri, ulusumuzun temiz enerji ekonomisi için çok önemlidir.”

Alejandro Moreno/ Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Ofisi Müsteşar Vekili 

Alejandro Moreno, “Lityum için güçlü bir yerli tedarik zinciri, ulusumuzun temiz enerji ekonomisi için çok önemlidir.” dedi. “Bu yatırım, lityumun güvenli ve sürdürülebilir üretimine yol açan yenilikleri destekleyecek.”

Seçilen projeler iki konuda yoğunlaşmıştır:

  • Jeotermal Tuzlu Sulardan Lityum Hidroksit Üretiminin Saha Validasyonu. Ekonomik, yenilikçi lityum eldesi ve lityum hidroksit dönüştürme teknolojilerini doğrulamak için pilot projeler.
  • Jeotermal Tuzlu Sulardan Doğrudan Lityum Eldesi için Uygulamalı Araştırma ve Geliştirme. Lityum eldesi teknolojilerini ilerletmeye yönelik araştırma ve geliştirme projeleri.

Seçilen projelerin tam listesi için tıklayınız.

Bu projeler, İleri Malzemeler ve Üretim Teknolojileri Ofisi ve Jeotermal Teknolojiler Ofisi tarafından ortaklaşa yönetilmektedir.

Kaynak: energy.gov

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.