1. Anasayfa
  2. DÜNYA

İLK DERİN JEOTERMAL SANTRALİ İÇİN SÖZLEŞME İMZALANDI

İLK DERİN JEOTERMAL SANTRALİ İÇİN SÖZLEŞME İMZALANDI
0

Cornwall’da, United Downs sahasında bulunan elektrik santrali, net sıfır hedeflerine ulaşmaya yardımcı olmak için temel yük gücü sağlamak üzere 2024’ün sonlarına doğru 3 MWe üretmeye başlayacak. Bu derin jeotermal siparişi, Exergy and Geothermal Engineering Ltd. aldı.

İngiltere’nin önde gelen jeotermal santral işletmecisi ORC elektrik santralinin tedariği için ilk adımı attı. Öyle ki, Birleşik Krallık’ta 2024’ün sonlarına kadar ilk entegre derin jeotermal projeyi temsil ediyor. Sözleşme, ORC sisteminin tasarımını ve mühendisliğini, ekipmanın imalatını ve enerji santralinin kurulumunu içerecektir.

Teknoloji, jeotermal sıvının ısısından elektrik üretmek için yüksek verimli Radyal Çıkışlı Türbini kullanıyor. Ek olarak, seçilen yoğuşma sistemi, herhangi bir su tüketimini önlemek için hava soğutmalıdır. Kapalı döngü çevrimi olan enerji santrali, atmosfere herhangi bir buhar salmayacak ve az yer kaplayacak. Sistem 18 ayda teslim edilecek ve tesisin 2024 sonunda devreye alınması bekleniyor. Ayrıca, tesis bir kez faaliyete geçtiğinde yılda 6.500 tondan fazla CO2 emisyonu tasarrufu sağlayacak.

United Downs Jeotermal Projesi

United Downs Deep Jeotermal Enerji projesi, Birleşik Krallık’taki ilk jeotermal enerji santralinin evi olacak. Cornwall’da Redruth yakınlarında bulunan jeotermal tesis, Cornwall’ın çoğunun altında bulunan doğal olarak ısı üreten graniti kullanıyor. Bu amaçla, 5275 m derinlikte üretim kuyusu ve 2393 m derinlikte enjeksiyon kuyusu açılmıştır. Önce, doğal olarakısınan jeotermal sıvı elektrik üretmek için elektrik santralinden geçerek yüzeye pompalanmaktadır. Sonrasında, akışkan enjeksiyon kuyusundan yer altına geri döner ve yeniden ısıtmak için granitin içinden süzülmektedir. Yani, jeotermal enerjinin atık ürün içermeyen temiz, yeşil enerji ürettiği anlamına gelir.

Organik Rankine Cycle jeotermal enerji santrali

Bir ORC veya ikili enerji santrali, üretim kuyusundan gelen jeotermal akışkanın ısısını çeken ve ısı eşanjörleri vasıtasıyla organik bir akışkana aktaran kapalı bir çevrim döngüsünden oluşur. Organik akışkan önce ön ısıtıcıda ısıtılır ve daha sonra jeotermal akışkandan ısı emilerek buharlaştırılır. Aşırı ısıtıldıktan sonra, buharlaşan sıvı, elektrik üretimini optimize etmek için bir jeneratöre bağlı bir türbini çalıştırır. Buhar, bir kondansatör vasıtasıyla sıvı hale döner ve böylece organik sıvıyı kapalı döngü sistemi içinde tutar.

Kaynak: EXERGY

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.