1. Anasayfa
  2. HABERLER

Atık sıcak su, sıcak gaz, baca ısısı ile 100 derecenin altındaki jeotermal sulardan temiz enerji üretebilen teknoloji geliştirildi.

Atık sıcak su, sıcak gaz, baca ısısı ile 100 derecenin altındaki jeotermal sulardan temiz enerji üretebilen teknoloji geliştirildi.
0

Makine mühendisi Hasan Ayartürk, atık sıcak su, sıcak gaz, baca ısısı ile 100 derecenin altındaki jeotermal sulardan temiz enerji üretebilen teknoloji geliştirdi.

Hasan Ayartürk atık ısılarla ilgili konuştu. Kazan, soba bacalarından dışarı atılan sıcak baca gazı veya 100 derece altındaki jeotermal sıcak suların atık ısı olarak adlandırıldığını söyledi.

Ayartürk, atık ısıdan enerji üretimi üzerine 20 yıl boyunca teorik çalışmalar yürüttüğünü söyledi. 2015’te projenin ilk fiziksel çıktılarını görebildiklerini, şirket kurarak ürün ortaya koyma aşamasına geldiklerini belirtti.

Hafif sanayideki fabrikalar, atölyeler ve iş yerlerinde 60 derece üzerindeki atık sıcak su, sıcak gazla baca ısısından enerji üretimini mümkün kılan bir teknoloji geliştirdiklerini ve bu teknolojinin elektrik enerjisi üreten yeni bir yenilenebilir enerji sistemi olduğunu vurgulayan Ayartürk, 250 kilovatlık bir cihazın 1000 evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek güçte enerji ürettiğini anlattı.

Hem hafif sanayide hem jeotermalde kullanılıyor

Ayartürk, cihazın hafif sanayi dışında jeotermal sularda da kullanıldığını bildirdi. Sistemin bu alanda çevreye sağladığı faydalar hakkında da konuştu. “Teknolojimiz sıfır karbon salımıyla enerji üretiyor. Yerin altından çıkan sıcak suyu elektrik enerjisine dönüştürüyor ve tekrar yerin altına basıyor. Daha düşük sıcaklıklarda çalışabildiği için bazen suyu da çıkartmaya gerek kalmıyor. Yeri bir miktar kazarak, doğrudan toprağın kendi ısısını kullanarak elektrik üretebiliyoruz. Örneğin bahçeli konutlarda dahi toprak kaynaklı ısı pompalarının indiği yerlere inerek elektrik üretilebiliyor. Böylelikle çok ciddi anlamda bir karbon salımını engelliyor.” değerlendirmesini yaptı.

Ayartürk, atık ısıdan enerji üreten jeotermal sistemin, mevcut sistemlerden daha düşük sıcaklık farklarında çalışabildiğini aktardı.

“60 derece atık ısı, 20 derece dış ortam sonuçta 40 derece sıcaklık farkını kullanıyoruz. Böylelikle konvansiyonel sistemlere göre çok daha yüksek verimli elektrik çıktısı elde edebiliyoruz. Sıcaklığı yetersiz olduğu için mevcut teknolojiler ile kullanılamayan tüm jeotermal kuyular bizim teknolojimiz ile kullanılması ve mevcut jeotermal kuyuların kapasitelerinin bu teknoloji kullanılarak artırılması durumunda Türkiye’nin kurulu gücü olan yaklaşık 100 gigavatın yüzde 10’una tekabül eden, fazladan 10 gigavat enerji üretme şansı bulunuyor.”

Ayartük, sistemlerinin modüler olduğuna ve bu sayede, kurulan küçük sistemlerin daha sonra büyütülebildiğine de değindi. “Örneğin 100 kilovatlık bir sistem kurulumu gerektiğinde kasayı büyük yapıyoruz. İçine küçük bir sistem kurup büyüterek gidebiliyoruz. Böylece çok daha kısa sürede elektrik üretimine başlayabiliyoruz.” diye konuştu.

“Bizim teknolojimiz bir nevi yeni nesil ısı pompası”

Hüseyin Karayağız da Türkiye’nin dünyada jeotermal kaynak açısından 4. sırada bulunduğuna dikkati çekti. Geliştirdikleri teknoloji ve cihazlarla daha önce elektriğe çevrilemeyen 100 derece ve altındaki bütün jeotermal kaynakları elektrik enerjisine dönüştürebildiklerini ifade etti.

Karayağız, Petrol, doğalgaz gibi sistemlerin dünyaya çok büyük zarar verdiğinin altını çizdi. Enerji üretiminde mümkün oldukça doğal kaynaklardan faydalanılması gerektiğini de söyledi. Türkiye’de var olan doğal sıcak su kaynaklarının, geliştirdikleri teknolojiler sayesinde yakıta dönüştüğünü vurguladı.

Kaynak: Anadolu Ajansı Yeşilhat

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.