1. Anasayfa
  2. HABERLER

KÜRESEL VERİ STANDARTLARI: YENİ JEOTERMAL ENDÜSTRİ HEDEFİ

KÜRESEL VERİ STANDARTLARI: YENİ JEOTERMAL ENDÜSTRİ HEDEFİ
0

Ürün ve verilerin standardizasyonuna yönelik tartışmalar, iş geliştirme modellerinin bir parçası haline geldi. Örneğin; Avrupa Birliği şarj bağlantı noktalarındaki standartlar ve AB çapında tekli fişlerin tanıtılmasıyla ilgili politikalara öncelik vermiştir. Jeotermal kaynaklar söz konusu olduğunda, standardizasyon konusu, enerji kaynaklarının anlaşılması ve yönetilmesi için gerekli bir alan olarak görülmeye başlandı ve standardizasyon konusunu düzenleyici çerçeve alanının ötesine taşıdı.

Küresel jeotermal endüstrisinin temsilcileri, veri bilgisi ve sınıflandırmada eksik standartları vurgulamaktadır. Parçalara ayrılmış toplama sistemleri, jeotermal kaynakların haritalanmasında ve miktarının belirlenmesinde belirsizlik yaratır ve bu nedenle jeotermal yatırımı ve iş geliştirmeyi tehlikeye atar.

Jeotermal On Yıl 2020-2030 (#GeothermalDecade), jeotermal kaynakların enerji güvenliği ve yeşil dönüşümdeki rolünü ulusal ve AB düzeyinde siyasi bir öncelik olarak dayatır. Bu, Ekim 2022’de Berlin’de düzenlenen Avrupa Jeotermal Kongresi’nin ana mesajıydı. Bu etkinlik sırasında ortaya çıkan birçok standardizasyon konusu arasında, veri raporlama standartlarının, veri paylaşımı için bilgi standartlarının ve jeotermal üretim verilerinin şeffaflığının geliştirilmesi gerekliliği tartışmalar boyunca öncülük etti.

Jeotermal kaynaklardan gelen ısıya odaklanma, dekarbonizasyon görüşmelerine hakim, ancak jeotermal ısı verileriyle nerede olduğumuzu biliyor muyuz?

Veriler ve verileri işleyen sistemler, kamu hizmetleri ve enerji sağlayıcıları içinde bile veri beyliklerine bölünür. Jeotermal verilerin nasıl hesaplandığı bile, hesaplamalar için hangi yaklaşımların kullanıldığına ve jeotermal ağın nerede bulunduğuna bağlı olarak, tek bir jeotermal tesis içinde yoğun bir şekilde değişiklik gösterir. Kamu yatırımlarından sorumlu olan düzenleyiciler, yenilenebilir enerji altyapısının geliştirilmesine ilişkin kararlar alırken, dış veri kullanım kaynaklarına güvenirler. Veri standardizasyonu olmadan işleyen kamu yararına programlarla uyumlaştırmanın maliyeti, enerji planlaması ve genel olarak endüstri gelişimi üzerinde büyük verimsizlikler yaratıyor.

Jeotermal endüstrisinin genişlemesi için veri standardizasyonunun neden önemli olduğu Krieger ve diğerlerinin çalışmasında iyi bir şekilde açıklanmıştır. (2022). Bilimsel araştırma bulguları, çoğunlukla jeotermal ısı üretimi için doğrudan enerji üretimi için tanımlar, veri tutarlılığı, raporlama değerleri konusundaki dramatik sorunun altını çiziyor. Küresel jeotermal veri raporlamasının yanlış hizalanmasına neden olur ve jeotermal yatırım kararlarında yanlılık riskine yol açar. Geliştirilmiş bir politika ve tahmin için standartlaştırılmış veri prosedürleri ve terminolojiler oluşturmaya yönelik dikkat, bu çalışmadan ortaya çıkmaktadır.

Jeotermal On Yıl’ın, veri toplama ve paylaşmada standart bir gelişmeye yol açması umulmaktadır. Jeotermal endüstrisi için veri standardizasyonunu artıran özel AB politikalarının desteğiyle, yenilenebilir enerji sektörü için standartlara yönelik bir sonraki adımdır. Bazıları, jeotermal veri toplama için ‘tek fişli’ bir çözüm uygulanana kadar devam ediyor. Yine de veri alışverişi ve metodolojik standartların belirlenmesi mümkün olacaktır. Jeotermal veriler için standardizasyonun sağlanmasına yönelik ortak çabalar, karşılığında jeotermal kaynakların geliştirilmesine daha fazla küresel yatırım çekecek iyi uygulamalar üretecektir.

Kaynak: International Geothermal Association

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.