1. Anasayfa
  2. HABERLER

Jeotermal girişimi “Fervo Energy” Bill Gates’in yatırım şirketi Breakthrough tarafından destekleniyor

Jeotermal girişimi “Fervo Energy” Bill Gates’in yatırım şirketi Breakthrough tarafından destekleniyor
0

2017 kurulan şirketin amacı dünya genelinde sürdürülebilir enerji geçişini hızlandırmak.

Yenilenebilir enerji kaynakları yerli kaynaklar olmasıyla birlikte enerjide dışa bağımlılığın azaltıyor. Özellikle elektrik üretiminde oldukça kritik rol oynuyor. Bu enerjinin temel kaynaklarını ise güneş, rüzgar ve su oluşturuyor.

Bununla birlikte dünya üzerinde rüzgar açısından verimli olan bölgelerin kısıtlı olması dikkat çekiyor. Güneş enerjisi ile her bölgede yeterli ve verimli enerji üretilemiyor. Bu durumda iklim değişikliğini ve bağlı olarak artan enerji fiyatları, enerji sektörünü doğrudan etkiliyor. Jeotermal enerji ise alternatif enerji kaynağı olarak ön plana çıkıyor.

Bunlara ek olarak temiz enerji kaynağı; jeotermal enerji, geleceğin elektrik şebekesinde önemli bir rol alıyor. Ayrıca Amerika kıtası, Orta Amerika ülkeleri, Anadolu’da Ege Bölgesi ve Avrupa’da İtalya jeotermal enerji santrallerinin en fazla bulunduğu coğrafyalar arasındadır. Belirgin şekilde jeotermal enerjide; ülkeler bazında da ABD ilk sırada geliyor.

Özellikle ABD merkezli yeni nesil jeotermal girişimi Fervo Energy bir adım öne çıkıyor. 2017 yılında Jack Norbeck ve Tim Latimer tarafından kurulan şirketin amacı dünya genelinde sürdürülebilir enerji geçişini hızlandırmak. Bunun için yer altı kaynaklarına inovatif bir bakış açısı getiriyor.

Ortaklık Anlaşması Google ile yapıldı

Fervo, petrol ve gaz sondajında kullanılan fiber optik algılama ve analiz tekniklerle sıcak kaya rezervlerinden jeotermal enerji üretiyor. Sondaj ile kuyulardaki optik kablolar sayesinde jeotermal kaynağın akışı ve sıcaklığı hakkında bilgi topluyor.

Gerçek zamanlı olarak toplanan bu veriler, jeotermal kaynakların nerede daha etkin olduğunu belirlenmesini sağlıyor. Şirketin üzerine çalıştığı teknolojiler, jeotermal enerji depolayarak saklanmasına ve daha fazla yerde erişilebilir kılmasına neden oluyor. Ayrıca elektrik üretiminden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını ortadan kaldırıyor. Böylece elektrik enerjisi üretmek daha ucuz ve daha kolay hale geliyor.

Tükenmesi muhtemel yenilenebilir enerji kaynaklarını, jeotermal ile ikame ederek sürdürülebilirliğin sağlanması amaçlar arasında yer alıyor. Çünkü karbonsuz yani yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik enerjisi, mevsim ve iklim gibi sebeplerle üretim konusunda dalgalanma yaşayabilir.

Yatırımcılar arasında Bill Gates de yer alıyor

Fervo Energy, 4 turda toplam 177 milyon dolar yatırım aldı. Şirket, Bill Gates’in yatırım şirketi Breakthrough Energy Ventures da bulunduğu15 yatırımcı tarafından destekleniyor.

Yeni yatırımlar, Fervo’nun enerji santrallerini tamamlaması için harekete geçti. California, Idaho, Oregon, Colorado, New Mexico’da da yeni projeler başlatmayı hedefliyorlar.

Son olarak Tim Latimer; jeotermalin, yenilebilir enerji kategorisine girdiğine dikkat çekiyor. Geleneksel jeotermal üretmenin ve satmanın elektrik üretimi için inanılmaz derecede değerli olduğunu söylüyor.

Kaynak: Webrazzi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.