1. Anasayfa
  2. HABERLER

Nevşehir’de jeotermal kaynak aranacak

Nevşehir’de jeotermal kaynak aranacak
0

Nevşehir’in Merkez ilçesinde belirlenen 5 alanda jeotermal kaynak aranacak. Yapılacak sondajlarda 400 metre derinliğe kadar inilecek.

Nevşehir’de 5 jeotermal kaynak arama kuyusu açılacak. Kuyularda kaynağa rastlanması halinde kaynağın çıkarılması işi ihale yoluyla devredilecek.

Nevşehir İli, Merkez İlçesinde 2019/01 ruhsat numaralı sahada kaynak aranacak. Yaklaşık 5 dönüm alanın 3,7 dönümlük kısmında Hasan Tolga Tosun tarafından jeotermal kaynak ve doğal mineralli su aram faaliyeti planlanıyor.

Arama projesi kapsamında, önceden yapılan jeolojik, jeofizik, jeokimyasal etüt çalışmalarından elde edilen veriler esas alınacak. Buna göre 5 adet sondaj kuyusu açılması planlanıyor. Kuyularda 400 metre derinliğinde sondaj yapılacak. Planlanan bu sondaj derinliğine ulaşılana kadar dikey yönde kırıntılı sondaj çalışması yapılacak.

Kuyuda yapılan üretim testleri sonucunda kuyunun geliştirilmesi yada terkedilmesine karar verilecek. Sondaj çalışması sonrasında jeotermal akışkana ulaşılması durumda MTA Genel Müdürlüğü adına tescilli ruhsat ilgili Kanun ve Yönetmelikler kapsamında ihale yoluyla devredilecek.

Kaynak: Enerji Günlüğü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.