1. Anasayfa
  2. YENİLENEBİLİR

Valilik “JES” için harekete geçti

Valilik “JES” için harekete geçti
0

İzmir’de son dönemde özellikle yazlık alanlarda yaygınlaşan jeotermal kaynak arama projelerine bir yenisi de İzmir Valiliği ekledi.

İzmir Valiliği Yatırım İzleme Ve Koordinasyon Başkanlığı, Çeşme ilçesi Sakarya Mahallesi’nde jeotermal aramak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına başvuruda bulunarak Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecini başlattı.

Proje alanında jeotermal kaynak bulunması durumunda tarafından faaliyeti sürdürülen Eti Hotel Ve Turizm lnşaat Emlak Yatırım Tic. Ltd. ‘nin sıcak su (havuz, duş) ihtiyacı ve ısıtmasında kullanılacağı belirtildi.13 bin 197 metrekarelik alanda gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında 600 metre derinliğinde bir sondaj kuyusu açılacak. Projenin ise 1 milyon 964 bin liraya mal olması bekleniyor. Proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre; proje alanına en yakın yerleşim yeri yalnızca 62 metre olurken 75 metre mesafede ise dinlenme kamp alanı bulunuyor.

3 YILLIK PROTOKOL İMZALANDI

Proje dosyasında ayrıca, YİKOB’nin alanda jeotermal kaynak aranmasına ilişkin Eti Hotel ile 3 yıllık protokol imzaladığı belirtildi. Bu kapsamda; sahada çıkarılacak jeotermal kaynak hakkı şirkete devredildi. Protokole göre, sondaj kuyusunun yıllık kullanım bedeli 46 bin 68 lira olarak belirlenirken şirket ayrıca metreküp başına 1,86 Türk Lirası ödeme yapacak. Fiyatlar yıllık olarak güncellenecek.

Kaynak: Egepostası.com

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.