1. Anasayfa
  2. HABERLER

Hidrojen enerjisi ile tarımsal üretimde Kırşehir pilot il seçildi

Hidrojen enerjisi ile tarımsal üretimde Kırşehir pilot il seçildi
0

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, jeotermal seralarda kullanılması planlanan hidrojen enerjisi ile ısıtma sistemini hayata geçirmek için anlaşmalar gerçekleştirdi. Geçtiğimiz aylarda Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve yatırımcı şirketlerle “GES Destekli Hidrojen Enerjisi ile Sera Isıtma Sistemi Projesi” hakkında ön görüşme yapan Rektör Karakaya, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Murat Karakoyunlu ile “KOP – HİDROSERA (Hidrojen Isıtma Sistemli Ges Hidrosera Pilot Uygulama Projesi)” protokolünü imzaladı. 24 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirilen protokol kapsamında 2022 Yılı “Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Programı” içinde yer alan “KOP-HIDROSERA” projesi ile konutlarda uygulamaya geçilen, ülke olarak yerli ve milli imkanlarla üretilerek ihraç edilen hidrojen kombi sistemlerinin, GES desteği sayesinde seralarda kullanımının araştırılması üzerine pilot uygulama yapılması amaçlandı. Bu amaç kapsamında “KOP – HİDROSERA” projesi ile JES kullanan sistemlerin; kaynakların verimli kullanılması ve korunması adına hibrit (HİD-GES JES) sistemlere dönüşümüne yönelik pilot uygulamaların yapılması ve bu sayede bölgemizde bulunan jeotermal kaynakların gelecek nesillere aktarılabilmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında, Uygulayıcı Kuruluş bünyesinde JES destekli kurulmuş olan 7 adet 200 m² taban alanı -7.5 m yüksekliğe sahip JES Seralardan 3 adedi değerlendirilecek ve sırasıyla HID, HID+GES, JES Isıtma sistemi ile donatılacak. Seraların içerisine yeni nesil radyatör sistemi, bitki boyuna entegre radyofrekanslı ya da klasik ısı perdesi ve ısı dağılımının görülebileceği klasik ya da görüntü işleme tabanlı termal sensörler entegre edilerek, pilot olarak uygulanacak GES-HIDROSERA sistemlerinin ayrıntılı değerlendirilmesini sağlanacak.

Rektör Karakaya: “Enerji Alanında Yeni Yönelim ve Alternatifler Ülkemiz İçin Önemli”

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile imzalanan protokol sonrasında bir açıklama yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitemizin AR-GE Serasında Hidrojen Enerjisini kullanarak ısıtma sistemini hayata geçirecek “KOP – HİDROSERA” projesinin protokolünü imzalamanın sevincini yaşadıklarını belirtti. Çalışmalarını her zaman “halka hizmet hakka hizmet” düsturu ile gerçekleştirdiklerini dile getiren Rektör Karakaya, enerji alanında yeni yönelim ve alternatiflerin ülkemiz için önemli olduğunu vurguladı. “KOP – HİDROSERA” projesini üniversitemizin AR-GE Serasında uygulayacaklarını ve buradan elde edilecek sonuçların da ülkemizin birçok serasında uygulanmasına örnek oluşturacağını anlatan Prof. Dr. Vatan Karakaya, imzalana protokolün üniversitemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni etti.

Kaynak: Ahi Evran Üniversitesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.