1. Anasayfa
  2. YENİLENEBİLİR

Dünya’nın en büyük Jeotermal Isıtmalı TDİOSB ‘si Gönen’de kuruluyor

Dünya’nın en büyük Jeotermal Isıtmalı TDİOSB ‘si Gönen’de kuruluyor
0

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Balıkesir’de 8 bin dekar alanda kurulacak ve 35 milyon nüfusa hitap edecek dünyanın en büyük jeotermal, endüstriyel serasının fizibilitesinin bitme aşamasına geldiğini söyledi. Kirişci, sera tamamlandığında yıllık 250 bin ton sebze üretileceğini ve 10 bin kişinin de istihdam edileceğini kaydetti.

Kirişci, kent tarımını da çok önemsediklerini ifade ederek, “Kentlerin, kendi ihtiyacı olan ürünleri kendi coğrafyasında üretmesini istiyoruz. Bir ülke nasıl kendine yeterli olmak için kendi üretimlerini, kendi imkanlarını seferber etmesi gerekiyorsa, bir şehir de ihtiyacı olan ürünleri ne kadar kendi coğrafyasında üretirse biz o kadar ciddi bir kazanım elde ederiz. Öncelikle İzmir Dikili, Nevşehir Pozatlı, Ağrı Diyadin, Kütahya Simav, Aydın Efeler, Denizli’de seralarda jeotermal kaynaklar da kullanılarak üretim yapılacak. Balıkesir’imizde 8 bin dekar alanda 35 milyon nüfusa hitap edecek dünyanın en büyük jeotermal serasını, endüstriyel serasını yapacağız. Bunun fizibilitesi yapıldı, bitme aşamasına geldi. Yıllık 250 bin ton sebze üretilecek ve 10 bin kişi de istihdam edilecek” diye konuştu.

Kaynak: Bandırma Manşet

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.