1. Anasayfa
  2. JEOTERMAL SONDAJ

Aydın’da jeotermal kaynak aranacak

Aydın’da jeotermal kaynak aranacak
0

Fransa’da ve Fransız denizaşırı topraklarında faaliyet gösteren yenilenebilir enerji şirketi Albioma’nın Türkiye kolu olan Albioma Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş. , Aydın’daki 18 MW’lık Kuyucak Jeotermal Santralinde kullanmak üzere bir adet sondaj kuyusu açarak jeotermal kaynak arayacak.

Aydın İli, Kuyucak İlçesi sınırları içinde kendisine ait 2016/1 işletme ruhsat numaralı 4.685 hektarlık alanda bir adet jeotermal kaynak arama sondajı faaliyeti planlıyor. Projenin değeri yaklaşık 36 milyon TL olarak öngörülüyor. Yapılacak olan sondaj ile yeraltının jeolojik ve tektoniği hakkında bilimsel veriler elde edilecek, jeotermal akışkanın kimyasal ve fiziksel özellikleri öğrenilecek. Elde edilen sıcaklık, debi vb. değerler sonucu kuyu Jeotermal Enerji Santralinde üretim veya re-enjeksiyon kuyusu olarak kullanılarak değerlendirilecek. Elde edilen değerler sonucu jeotermal santral üretimi için istenilen verim elde edilmediği takdirde sondaj re-enjeksiyon kuyusu olarak değerlendirilecek.

Kaynak: Enerji Günlüğü

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.