1. Anasayfa
  2. YATIRIM

Dikili Sera TDİOSB ‘nin temeli atıldı

Dikili Sera TDİOSB ‘nin temeli atıldı
0

Tarıma dayalı sanayide son dönemlerin en büyük yatırımı için düğmeye basan İzmirli kurumların ilk projesi hayata geçiyor. Tarım ürünleri üretim ve ihracatında önemli mesafeler kaydeden İzmir’de, İzmir Valiliği, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Dikili Belediyesi ve Bergama Ticaret Odası’nın kurucu proje ortağı olduğu Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi’nin (Dikili Sera TDİOSB) temeli, eski başbakan ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ile Tarım ve Hayvancılık Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi’nin katıldığı törenle atıldı.

Yatırım büyüklüğü 5 milyar lirayı bulacak olan Dikili Sera TDİOSB’de, toplam büyüklüğü 1 milyon 780 bin metrekare olan 50 sera parseli ile toplam büyüklüğü 331 bin 520 metrekarelik 35 sanayi parselinin tamamı yatırımcılara tahsis edildi. Teknolojik seraların her bininin büyüklüğü minimum 25 dekar olacak. Sanayi tesisleri tarım ürünlerinin yüksek katma değere sahip olması için işlenmesi, değerlendirilmesi ve depolanması hizmetlerini verecek.

Avrupa ve Türkiye’nin jeotermal ısıtmalı en büyük tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesi olan Dikili Sera TDİOSB ile büyük bölümü tuzlu ve çorak 3 milyon metrekarelik alan da tarıma kazandırılıyor.

Modern ve otomasyon sistemine sahip teknolojik seralarda yıllık 80 bin ton kaliteli yaş sebze ve meyve üretilerek yurt içi ve yurt dışı pazarlara sunulacak. Güçlü pazar oluşumu ile yüzde 90’ı kadın olmak üzere 3 bin 500 kişiye istihdam olanağı sağlayacak. Dikili Sera TDİOSB’de, enerji ihtiyacının büyük bölümü kendi bünyesinde kurulacak jeotermal, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji tesislerinden karşılanarak hem kendi kendine yetecek hem de karbon ayak izini düşürerek ihracat pazarlarında avantaj elde edecek. Bölgedeki jeotermal enerji potansiyeli de reenjeksiyon sorunları giderilerek iyileştirilecek. Dikili Sera TDİOSB’de kurulacak Ar-Ge merkezi, laboratuvar, üniversite-sanayi işbirliğiyle iyi ve yenilikçi tarım uygulamaları, Tarım 4.0 hedefiyle uyumlu üretim ortamı da yaratılacak. Tarım ve sanayi entegrasyonunun gelişiminin öncüleri arasında yer alacak olan Dikili Sera TDİOSB sayesinde sürdürülebilir tarım projeleri gelecek kuşaklara taşınacak.

Dikili Sera TDİOSB projesini hayata geçiren İzmir’deki Oda, Borsa ve birlikler adına konuşan Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “OSB’lerin planlı kalkınmanın en önemli itici gücü olduğu farkındalığıyla, günümüzün ihtiyaçları doğrultusunda daha nitelikli, dijital ve yeşil TDİOSB’lerin kurulması yönünde 2018 yılında fikir tohumlarını attığımız çalışmalarımızın meyvelerini alıyor olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz” dedi.

Kaynak: Gözlem Gazetesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.