1. Anasayfa
  2. HABERLER

Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilirlik Zirvesi

Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilirlik Zirvesi
0

Yenilenebilir enerji kaynaklarının önümüzdeki dönemde kalkınmaya ve yeşil bir dünyaya sağlayacağı katkının önemine vurgu yapmak ve Ege Bölgesi’nin taşıdığı potansiyele dikkat çekmek amacıyla Ege İhracatçı Birlikleri tarafından 15 Haziran Dünya Rüzgâr Gününde “Yenilenebilir Enerji ve Sürüdürülebilirlik Zirvesi” İzmir’de gerçekleşti.

Zirvede, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürü Dr. Ömer Erdem, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız açılış konuşmalarını yaptı.

Rüzgâr ve güneş enerjisinin sürdürülebilir kalkınmadaki öneminin tartışıldığı zirveye ENSİA Başkanı Alper Kalaycı, GENSED Başkanı Halil Demirdağ, TPI Kompozit EMEA CFO’su Özgür Soysal ve GENSED Asbaşkanı Tolga Murat Özdemir, Biyogazder Başkanı Altan Denizsel, Teksis İleri Teknolojiler Genel Müdürü Hüseyin Devrim ve JESDER Başkanı Ufuk Şentürk katıldı.

Rüzgar, jeotermal, biyokütle ve güneş enerjisi açısından sahip olduğu yüksek potansiyelin sağladığı avantajlar ve coğrafi konumu ile İzmir’in yenilenebilir enerjinin başkenti olduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi şunları söyledi: ” Yapılan çalışmalar bu sürecin bize olası yıllık maliyetinin 1.8 milyar dolar seviyelerine çıkabileceğini gösteriyor. Firmalarımızı yeşil dönüşüm adını verdiğimiz bu sürece hazırlamamız gerekiyor. Bu alanda yol almayan firmalarımız maalesef önümüzdeki dönemde finansman bulmakta dahi zorlanacak. Yeşil dönüşüm sürecinde en önemli konularımızdan biri ise yenilenebilir enerji kaynakları. Dünyadaki sera gazı emisyonlarının yüzde 55’i enerji üretiminden ve dağıtımından kaynaklanıyor” dedi.

Eskinazi, “Türkiye’nin yenilenebilir enerji ekipmanları ihracatı yıllık 500 milyon doları geçti. Sektör temsilcileri, şu anda dağınık vaziyette olan yenilenebilir enerji ekipmanları ihracatçılarını aynı çatı altında toplayarak güçlerini birleştirmek istiyor. Biz de aynı düşüncedeyiz. Bu çerçevede Türkiye’nin ilk Yenilenebilir Enerji Ekipman ve Hizmet İhracatçıları Birliği’ni kurmak için çalışmalarımıza başladık. Bu birlik, yenilenebilir enerji ekipmanları üretiminde merkez haline gelen İzmir’e çok yakışacak. Bu konudaki çalışmalarımızda Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Enerji Komisyonumuzun desteklerini bekliyoruz” dedi.

Kaynak: YeniEnerji.com

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.