1. Anasayfa
  2. HABERLER

Çorum’da Termal Hitit Köyü Kurulacak

Çorum’da Termal Hitit Köyü Kurulacak
0

Çorum’da Termal Hitit Köyü Kurulacak

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı OKA, 3500 yıl önceki günlük yaşamı canlandıracak olan Hitit Köyü ve Mecitözü-Amasya karayolunda yapılacak termal tesis olan Beke Kaplıcaları Projesi’ne 6 milyon TL’lik ödenek ayırdı

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Hitit Köyü Projesi ve Beke Kaplıcaları Projesi’ne toplam 6 milyon TL’lik ödenek ayırdı. OKA’nın Hitit Köyü Projesi için Yazılıkaya çevre düzenlemeleri ve Budaközü Kanyonu düzenlemelerine 2.8 milyon TL ödenek ayırdığını belirten İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, OKA’nın ayrıca Beke Kaplıcaları Projesi’ni de kabul ettiğini ve 3 milyon TL’de Beke Kaplıcaları’na ödenek ayırdığını söyledi.

HİTİT KÖYÜ PROJESİ 

Anadolu’da bilinen ilk merkezi güç olan Hititlerin Çorum’daki başkenti Hattuşa’da, 3500 yıl öncesindeki günlük yaşamın canlandırılacağı bir ‘Hitit Köyü’ kurulacak. 1986 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne, çivi yazılı tablet arşivleri de 2001 yılında UNESCO Dünya Belleği Listesi’ne alınan Hattuşa’da, proje kapsamında Hititler dönemindeki gibi taş temelli, üzeri kerpiçten evler, Aslanlı Kapı’dan girilen, avlusu bulunan, içerisinde birçok dükkanı barındıran, o günkü kral ve taht odası, hapishanesi, ekmek fırını, demir atölyesi bulunan yapılar inşa edilecek.

BEKE KAPLICALARI

Tarihi Romalılara dayanan ve Beke Kaplıcası olarak bilinen bölgede yer alan jeotermal kaynağı, Mecitözü-Amasya karayolu üzerinde inşa edilecek termal tesislerde kullanarak bölgenin etkinliğini arttırmaya yönelik yeni işlevler kazandırılacak. Bu kapsamda; Jeotermal tesisin Çorum ekonomisine ve turizmine katkı sağlaması, bölgede yeni iş sahalarının açılması, günübirlik yaşamsal faaliyetlerin geliştirilmesi, tedavi amaçlı termal tesis alanlarının oluşturulması ve karayoluna hizmet edecek yapı tesisleri (akaryakıt satış istasyonu ve müştemilatları, yeme içme, kamping vb.) oluşturulacak.

Çorum Hakimiyet

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.