1. Anasayfa
  2. HABERLER

Chevron Jeotermal Girişimler İçin Destek Veriyor

Chevron Jeotermal Girişimler İçin Destek Veriyor
Chevron geothermal
0

ABD merkezli petrol devi Chevron, İsveçli düşük sıcaklıklı jeotermal ve ısı enerjisi projeleri geliştiricisine Baseload Capital adlı yatırım yaparak jeotermal enerjiye yaptığı yatırımı ikiye katlıyor.

Dünya, gezegendeki sıcaklığı ısıtan sera gazı emisyonlarının neden olduğu iklimle ilgili oluşabilecek felaketler karşısında endüstrinin tüm yönlerine güç sağlamak için yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük bir geçişe hazırlanırken, petrol şirketleri yeni iş kolları bulma baskısı altında.

Chevron’a yatırımda her yerde bulunan temiz enerji yatırım şirketi Breakthrough Energy Ventures ve Gullspang Invest AB adlı İsveçli bir yatırım grubu katıldı.

Baseload’a yapılan yatırım, Chevron’un jeotermal teknoloji geliştiricisi Eavor’a verdiği bir başka taahhüdün ve Google’a bağlı şirket Dandelion Energy’ye yakın zamanda yapılan Breakthrough Energy Ventures unsurları kapsıyor.

Dandelion ve Eavor, temel yük enerjisinden, ev ısıtma ve soğutmaya kadar çeşitli uygulamalar için jeotermal kaynaklardan, petrol ve gaz endüstrisinden gelen bilgilerden yararlanmaya çalışan ve yeni başlayanların yalnızca iki örneğidir.

Güç üretmek için ısıdan yararlanan Fervo Energy, GreenFire Energy ve Sage Geosystems gibi işletmeler de onlara katılıyor.

Chevron’un basın açıklamasında belirttiği gibi, ısı gücü jeotermal kaynaklardan veya atık ısıdan yararlanılabilen uygun fiyatlı bir yenilenebilir enerji şeklidir.

Baseload ve Eavor’a yapılan yatırımlar, Chevron’un operasyonel iyileştirme, dijitalleştirme ve düşük karbon operasyonlarında ana faaliyet alanına verimlilik katabilecek teknolojiye sahip şirketleri tanımlayan CTV’nin Core Venture fonu tarafından finanse ediliyor.

İki şirket birlikte teknolojiyi test etmek için pilot projeler planlıyor ve projeler geliştirmek için Japonya, Tayvan, İzlanda veya Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mevcut Baseload operasyonlarına bakabilirler.

Anlaşmanın mali şartları açıklanmadı.

Baseload CEO’su Alexander Helling,

“Ağustos ayında, kilit pazarlarımızda konuşlandırmayı hızlandırmamıza yardımcı olacak yeni bir stratejik yatırımcı aradığımızı duyurduk. Daha iyisini isteyemezdik. Chevron, sahipler grubumuzu tamamlar ve sondaj, mühendislik, keşif ve daha pek çok konuda uzmanlık ekler. Bu varlıkların, ısı gücünü dağıtma yeteneğimizi hızlandırması ve çalışma şeklimizi güçlendirmesi bekleniyor.” dedi

Early Stage, yeni girişimciler ve yatırımcılar için ilk “nasıl yapılır” etkinliğidir. En başarılı kuruculardan ve VC’lerden bazılarının işlerini nasıl kurduklarını, para topladıklarını ve portföylerini nasıl yönettiklerini ilk elden duyacaksınız. Şirket kurmanın her yönünü ele alacağız: Kaynak yaratma, işe alma, satış, hukuk, halkla ilişkiler, pazarlama ve marka oluşturma. Her oturumda yerleşik olarak izleyici katılımı da vardır. her birine izleyici soruları ve tartışması için bolca zaman vardır.

Kaynak: Tech Crunch

Jeotermal Enerjinin Sınırları Zorlanıyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.