1. Anasayfa
  2. HABERLER

Jeotermal enerjide üretim durdurulmamalı

Jeotermal enerjide üretim durdurulmamalı
0

Jeotermal enerji üreticilerineTürkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından duyurulan “YAT Talimatı” ile jeotermal enerji kaynaklı elektrik üretimi geçici olarak durduruldu. YENADER Başkan Yardımcısı Karaduman, TEİAŞ’ın geçici olarak üretimi durdurma kararı almasını eleştirdi.

YENADER Başkan Yardımcısı Ali Karaduman, dönemsel olarak değişen elektrik üretim kapasitesindeki fazlalığı dengeleyebilmek adına TEİAŞ tarafından elektrik santrallerine bildirilen kapatma emirleri ile beraber uygulanan süreçlerin üretim tesisleri için uygun olmadığını belirtti.

Karaduman açıklamadaki değerlendirmesinde, santrallerin üretim planlaması ve süreci gereği, periyodik bakımlar haricinde geçici olarak da olsa kapatılmasının tesislerin teknik donanıma ve yatırıma önemli oranda zarar verdiğini belirtti. Ayrıca bununla birlikte Karaduman jeotermal tesislerin çalışmalarının durmasının çevre açısından da sakıncalı olduğuna dikkat çekti.

“Jeotermal enerji tesislerinin kapatılması son çare olmalı”

YENADER Başkan Yardımcısı Ali Karaduman, elektrikte üretim fazlasının meydana geldiği dönemlerde, en son çarenin tesislerin kapatılması olması gerektiğini savundu. Karaduman ayrıca şu değerlendirmeyi kamuoyu ile paylaştı:

“YAT Talimatı’nda, öncelikli olarak doğal gaz santralleri, kömür santralleri, hidro elektrik santralleri, rüzgâr santralleri, biyo-gaz ve jeotermal santralleri olarak sıralı kapama yapılmalıdır. Santraller içinde jeotermaller YAT sıralamasında en sonda olmalıdır. Bu kapanma çevre kirliliği ve rezervuara vereceği zarar nedeniyle uygulamadan acilen kaldırılmalıdır. JES’lerde buharın doğrudan kuyulardan temin edilip reenjekte kuyuları kullanılan santrallerde kapasitesinin 10/100 kuyunun aynı anda devreden çıkartılması durumunda buhar çevreye ciddi zarar verir bu zarar düşünülüp hareket edilmelidir. Jeotermal elektrik santrallerin YAT talimatına kesinlikle dâhil edilmemesi gerekir.”

KAYNAK: Yeşil Ekonomi

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.