1. Anasayfa
  2. HABERLER

Ege Jeotermal Potansiyeli ile Fırsatlar Sunuyor

Ege Jeotermal Potansiyeli ile Fırsatlar Sunuyor
ege jeotermal enerji
0

Jeotermal enerji kurulu gücünün neredeyse tamamının bulunduğu Ege Bölgesi, sadece elektrik üretimi değil, gıda, sağlık, seracılık, ısıtma, soğutma, meyve ve sebze kurutma gibi alanlarda yöre halkına ve yatırımcılara birçok alanda fırsatlar sunuyor.
Mayıs sonu itibarıyla Jeotermal elektrik kapasitesinde 845,58 MW enerjiyle Aydın ilk sırada yerini alıyor. Manisa ise 380 MW enerji kapasitesine sahipken, üçüncü sırada 379,16 MW enerji ile Denizli yerini alıyor. Türkiye’de mayıs ayının sonuna doğru 1650 MW’ı aşan jeotermal enerji toplam kurulu olan gücün 1647 MW enerjiyi jeotermal potansiyeli ve özel sektörün yatırımları ile Ege Bölgesi sağlıyor.

Jeotermal enerji, reenjeksiyon ve yeraltı şartlarına bağlı olarak sürdürülebilir ve yenilenebilir kaynağı olarak yeryüzüne çıkıyor.

Ege’de Jeotermal Enerji ile Sebzeler Olgunlaşıyor

MB Holding Onursal Başkanı Muharrem Balat;

Dora-1 JES, Türkiye’nin ilk özel sektör marifetiyle inşa edilen jeotermal enerji santrali (JES) olma özelliğini taşıyor. 2006 yılından beri Aydın’da kesintisiz elektrik üretimi gerçekleştiriyor. Yeni ve çevreci teknolojiler kullanarak sistem modernize ediliyor. Tüm sistem, Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama Sistemi (SCADA) ile yönetiliyor. Jeotermal ve reenjeksiyon kuyularının ve vanaların çevreci sistemlerle kontrol ediliyor” dedi.

Üretimin Çoğu Avrupa’ya İhraç Ediliyor

Aydın’da bulunan Sultan Sera Tarım ve Gıda AŞ Genel Müdürü Gaye Neslihan Budaklı;

Jeotermal enerji santralinden gelen sıcak sunun yardımıyla 42 dekar alanda domates yetiştiriliyor. Sultan Sera, Avrupa’nın örnek seralarından biri olarak kabul ediliyor. Jeotermal kaynaktan sağlanan enerjinin kullanımıyla ısıtılıyor. Yıllık bazda bir dekardan yaklaşık 40 ton domates hasat ediyoruz. Sultan Sera, Türkiye’de jeotermal enerjiyi kullanarak tarımsal faaliyet gerçekleştiren ilk tesistir. Üretimimizin önemli bir kısmını Avrupa ülkelerine gönderiyoruz. Isıtma, jeotermal kaynak kullanımıyla yapılıyor. Bu da yurt dışı pazarlarda rekabet gücünü artırıyor” dedi.

Elektrik Alım Garantisi 15 Yıl Olmalı

Jeotermal Enerji Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Özkök;

Türkiye, jeotermal enerjinin dünya üzerinde doğrudan kullanımında olarak lider beş ülkeden biri. Çin, ABD, İsveç ve Almanya’nın da aralarında bulunduğu ülkeler önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Çin’in son 10 yılda hava kirliliğiyle mücadele konusunda jeotermal ısıtma sayesinde doğal gaz kullanımını azaltıyor. Ayrıca 10 milyon konutun ısıtmasını jeotermal kaynaklardan sağlanıyor. Türkiye’nin jeotermal enerji potansiyeli, elektrik yanında ısıtma ve seracılık alanında yoğun olarak kullanılabilir. Türkiye’de jeotermal enerjiden yüksek verimle kazanç elde edilebilmesi ve topluma daha fazla olanak sağlanabilmesi maksadıyla elektrik üretiminde alım garantisi süresinin 15 yıl olması gerekir.” dedi.

Kaynak: AA

Aydın Valiliği’nden jeotermal açıklaması; “Herhangi bir sınır değer aşılmamıştır”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.