1. Anasayfa
  2. ETKİNLİK

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, IRENEC 2020 konferansında konuştu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, IRENEC 2020 konferansında konuştu
0

Türkiye Yenilenebilir Enerji Birliği (EUROSOLAR Türkiye) tarafından düzenlenen IRENEC 2020 konferansında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB olarak yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımı yolunda ilerlemeyi hedeflediklerini ve bu oranı 2024 yılına kadar binde 3’ten yüzde 18’e çıkarmak için yatırımlarını planladıklarını söyledi. İmamoğlu, yenilenebilir enerjinin önemine şu sözlerle vurgu yaptı: “Yenilenebilir enerji süreci küçük bir şehirden başlıyor ve tüm dünyayı etkisi altına alıyor. Bunun bilincinde olarak bizler İstanbul’da attığımız ufak bir adımın tüm dünyayı etkileyeceğinin farkındayız. Bu manada hükümetler bu amaca ulaşabilmek için gerekli ölçeğe ve hıza ulaşmak için finansmanı yönetmeli ve bu durumu dikkat almalıdır. Türkiye’nin bu konudaki ilişkilerini güçlendirmeli ve finansmanı dünya ile birlikte hazırlamalıdır. Özel sektörün uzun vadeli hedefleriyle ve piyasanın sunduğu teşviklerle yenilebilir enerjinin yolunu açtığının farkındayız.

 Yatırım Planlarıyla Yenilenebilir Enerji Hedeflerimize Ulaşacağız

İstanbul’un yenilenebilir enerji alanındaki payını artırmak amacıyla çalıştıklarını ve politika belirlediklerini söyleyen İmamoğlu, yatırım planlarıyla yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşacaklarını söyledi. İmamoğlu, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yüzde 100 enerji kullanımı yolunda ilerlemeyi öncelikli olarak hedefliyoruz. Elektrik tüketimimizdeki yenilenebilir enerjinin payı şu anda binde 3 oranında olduğunu biliyoruz. Bizler yatırım planlarımızla birlikte bu rakamı 2024 yılında yüzde 18’e çıkarmayı planlıyoruz. Hem finansman hem de tasarruf konusunda ilgili kurum ve kuruluşlarla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yerel otoriteler bu konunun geliştirilebilmek için öncü olmak zorunda. Enerji verimliliği ve düşük enerji politikaları sadece teknik olarak değil sosyal açıdan da faydalı olduğunun bilincindeyiz. 16 milyon insan adına doğru bir sistem kurmayı ve bizden sonra göreve gelen kişilerin de aynı yolda ilerlemelerini istiyoruz. Bu politika tüm insanlığa karşı sorumluluğumuzdur. Sizlerin de bir paydaşı olmaktan dolayı mutluyuz.”

Kaynak: https://www.stendustri.com.tr/enerjisini-ureten-fabrikalar/yenilenebilir-enerji-kullanimini-yuzde-18e-cikaracagiz-h106244.html

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.