1. Anasayfa
  2. HABERLER

İngiltere’nin United Downs Projesi Hız Kazanıyor

İngiltere’nin United Downs Projesi Hız Kazanıyor
0

Cornwall‘daki United Downs projesi gelecek yıl hayata geçmeye hazırlanıyor. Cornwall, Redruth yakınlarındaki United Downs projesi şu anda son testlerden geçiyor ve her şey planlandığı gibi giderse, proje 2022 yılına kadar şebekeye elektrik ihraç edecek. Sürekli olarak 3MWe elektrik üretecek ve yaklaşık 7.000 eve yetecek kadar elektrik ve ısı üretebilecek.

150 metreden fazla olmayan sondajı içeren sığ jeotermalin aksine, derin jeotermal enerji projeleri dünya yüzeyinin çok altına, yaklaşık 5.000 metreye kadar iner. United Downs’da, “üretim” 5.275m derinliğe, ülkenin en derinine iniyor. Özetle, sıcak su, sıcaklığın 187 C’ye ulaşabildiği üretim kuyusunun derinliklerinden pompalanıyor. Daha sonra buharla çalışan bir türbin aracılığıyla yüzeyde elektriğe dönüştürülür. Bu süreçten elde edilen ısı da yakındaki evlere ve işyerlerine yönlendiriliyor. Su daha sonra yeraltına geri gönderiliyor ve burada kayadaki çatlaklardan süzülüyor.

United Downs Fay Hattını Kesmek İçin Kullanılıyor

United Downs sahası, suyun geçmesini kolaylaştıran ve birçok çatlak içeren bir kaya alanı olan Porthtowan Fay Zonu’nu kesmek için stratejik olarak seçildi.

Thrive Renewables’ın genel müdürü Matthew Clayton, “Birleşik Krallık bağlamında bu konuda tamamen benzersiz olan şey, kuyuların derinliğidir. Cornwall nüfusu ve jeolojisi ile önemli bir bölgedir. Elektrik iyi yol alır ama ısı gitmez. Dolayısıyla yerel işletmeler, yerel toplu konutlar ve potansiyel olarak yerel hastanelerle birlikte çalışarak onlara projeden ısı sağlayabiliyor olmamız harika. Son 20 yılda elektriğin karbon içeriğini azaltmada çok ilerleme kaydetmiş olsak da ısı konusunda çok az ilerleme oldu. Evsel bir kuruluma bakarsanız, kullanılan enerjinin yüzde 80’i elektrik değil ısıdır. Yani aslında temiz ısı üretme yeteneği gerçekten önemli.” dedi.

Kanun, sitenin “2022’nin ikinci yarısında” faaliyete geçeceğini söylüyor. 2020’de yeşil enerji şirketi Ecotricity ile elektriği çevrimiçi hale getirdikten sonra satın almak için bir güç satın alma anlaşması yapıldı. Ancak bu sıcak kayalardan gelen enerji toplanmaya başladığında, muhtemelen yeşil bir enerji geleceğine doğru çarktaki başka bir dişlinin düzgün bir şekilde yerleştirilmesi dışında pek fazla hamle kalmayacak.

Kaynak: Positive News

https://www.jeotermalhaber.com/kuresel-jeotermal-kapasite-2025-yilina-kadar-24-gwa-cikacak/

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.