1. Anasayfa
  2. JEOTERMAL SERA

Sandıklı ilçesinde jeotermal ısıtmalı serada yetiştirilen meyve fidanlarına talep arttı

Sandıklı ilçesinde jeotermal ısıtmalı serada yetiştirilen meyve fidanlarına talep arttı
0

Sandıklı’da 10 dekarlık tesiste, yılda yaklaşık 300 bin meyve fidanı üretimi gerçekleştiriliyor.

Yurt dışına da fidan satışı yapılan serada Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan’a fide gönderilmeye başlandı. Yurt içinde ise Hatay, Mersin, Bursa, İznik, Çanakkale ve Balıkesir’e gönderilen meyve fidanları yoğun talep görüyor.

İşletme Müdürü İbrahim Sarıkaynak, gazetecilere, müşterilerden gelen taleplere göre meyve fidanı ürettiklerini belirtti.

Sarıkaynak; “Seramız tamamıyla jeotermal sistemle ısınmakta ve özel iklimlendirme sistemimiz mevcut. Müşterilerimizin siparişi doğrultusunda fidan üretimi gerçekleştiriyoruz. Ürün yelpazemiz çok geniş olup, yurt içi ve yurt dışına ürün gönderiyoruz. Şuan sevkiyat aşamasındayız.”

Son iki yıldır şeftali ve nektarin fidanlarının yoğun talep gördüğünü aktaran Sarıkaynak, “Geçmişe baktığımızda kayısı, badem ve ceviz fidanları popülerdi. Burada arz talep önemli faktör. Biz, müşterinin talebi doğrultusunda 1 yıl önceden fidan üretim hazırlıklarına başlıyoruz.”​​​​​​​

Kaynak: TRT Haber

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.