1. Anasayfa
  2. YATIRIM

Doğanhisar İlçesinde Jeotermal Kaynak (Sıcak Su) Arama Faaliyetleri Başladı

Doğanhisar İlçesinde Jeotermal Kaynak (Sıcak Su) Arama Faaliyetleri Başladı
0

Ziraat Mühendisi Hasan Göçmen Aydın bölgesinde Jeotermal Yatırımlar ve Jeotermal Kaynaklı Seracılık konusunda edindiği tecrübelerini ve deneyimlerini memleketi olan Doğanhisar’da değerlendirmeyi ve burada yatırım yapmayı planladı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Aslen Konya-Doğanhisar’lı olan Ziraat Mühendisi Hasan GÖÇMEN 2015 yılında Tarım Bakanlığından emekli olduktan sonra Aydın ilinde bir jeotermal firmasında 5 yıl süre ile çalışarak Jeotermal Yatırımlar ve Jeotermal Kaynaklı Seracılık konusunda ciddi bilgi birikimine sahip oldu. Edindiği bu deneyimlerini memleketi olan Doğanhisar’da değerlendirmeyi ve burada yatırım yapmayı planlayan Hasan GÖÇMEN; elini taşın altına koymuş ve Konya Valiliği, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına müracaat ederek 14.04.2020 tarihinde Doğanhisar sınırları içerisinde 4207 hektarlık alan için 42.00.2020 JEO.4 no’lu Jeotermal Kaynak Arama Ruhsatını almıştır.

Arama Faaliyetleri kapsamında sırasıyla; Detaylı Jeolojik Etüd Çalışmaları, Jeofizik Çalışmalar ve  en son olarak ta belirlenen lokasyon ve derinliklerde jeotermal sondaj çalışmaları yapılacaktır. 

Çalışma Planı gereğince ruhsat sahasında çalışmaların ilk ayağını oluşturan Detaylı Jeolojik Etüd çalışmaları Jeoloji Yüksek Mühendisi tarafından 8 – 15 Haziran 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

Bu bölgede uygun sıcaklık, uygun fiziksel ve kimyasal özellikler ve debide jeotermal kaynak bulunması halinde Jeotermal İşletme Ruhsatı alınarak ilçenin kalkınmasına destek olacak Termal turizm, Jeotermal ısıtmalı seracılık ve Jeotermal ısıtmalı Kültür mantarı üretimi, Jeotermal ısıtmalı Meyve sebze kurutma tesisi, Jeotermal Kaynaklı Konut ısıtması gibi projelerin geliştirilebileceği öngörülmektedir.

Özellikle kış aylarında Seracılıkta en yüksek giderin ısıtma gideri olduğu bildiren GÖÇMEN yerli ve milli bir kaynak olan Jeotermal enerjinin ısıtma ve termal turizm de mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini, bu enerji kaynağının dışa bağımlı olmadığını, çevreci bir kaynak olduğunu belirtmiştir. “

Aynı zamanda bir Kırsal Kalkınma Uzmanı olan Hasan GÖÇMEN, Doğanhisar’ın kalkınması için benzer projelere yatırım yapacak yatırımcıları da ilçeye çekmeyi planlıyor.

Kaynak: https://www.aksehirpostasi.com/doganhisar-ilcesinde-jeotermal-kaynak-sicak-su-arama-faaliyetleri-basladi/25610/

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.