1. Anasayfa
  2. DÜNYA

“Karbondan arındırma ABD’de 25 milyon istihdam yaratacak”

“Karbondan arındırma ABD’de 25 milyon istihdam yaratacak”
0

Enerji araştırmacıları Saul Griffith ve Sam Calisch,  “Sıfır Karbonlu Amerika İçin Harekete Geçmek” başlıklı bir rapor yayımladı.

Hem iklim değişikliği hem de koronavirüs nedeniyle yaşanan işsizlikle mücadele için milyarlarca dolarlık bir çaba gerektiğini dile getiren araştırmacılar, enerji dönüşümünün çok sayıda istihdam yaratacağını ve enerji fiyatlarını ucuzlatacağını savunuyor.

Temiz enerji faaliyetlerinin artırılması gerektiği dile getirilen rapora göre, 3-5 yıllık bir geçiş dönemi içinde 25 milyon iş imkânı oluşturulması mümkün.

E&E News’te yer alan habere göre, 2035 yılına kadar yalnızca şebeke değil, ulaşım, endüstri ve binalar da dâhil olmak üzere ekonominin geri kalanının çoğundan kaynaklanan emisyonları da ortadan kaldıracak bu plan, bazı gruplarca eleştiriliyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü Pazar Geliştirme Grup Başkanı Dustin Meyer, “Bu çok çok agresif bir zaman çizelgesi ve karbondan arındırma sorununu çok daha zor hale getiriyor.” dedi.

Şebekenin genişletilmesi için çok sayıda işçi çalıştırılması gerektiği ifade edilen raporda yer alan bilgiler şu şekilde:

“Son kullanıcıya ulaşmak için milyonlarca kilometrelik yeni ve yükseltilmiş iletim ve dağıtım hattı gerekecektir. 250 milyon aracımızı, 130 milyon evimizi, 6 milyon kamyonumuzu, tüm imalat ve endüstriyel süreçlerimizi ve 90 milyar metrekareyi kaplayan 5,5 milyon ticari binamızı elektrikli hale getirmemiz gerekecek.”

Rapor, Windward Fund çatısı altında yeni bir proje olan, çevresel girişimleri destekleyen ve kâr amacı gütmeyen Rewiring America tarafından destekleniyor.

Kaynak: https://temizenerji.org/2020/08/07/yeni-rapor-karbondan-arindirma-abdde-25-milyon-is-imkani-yaratacak/

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.