1. Anasayfa
  2. FİRMA

Ormat 30 MW Casa Diablo-IV Jeotermal Projesi, Merkez Sahil Topluluklarına Elektrik Sağlayacak

Ormat 30 MW Casa Diablo-IV Jeotermal Projesi, Merkez Sahil Topluluklarına Elektrik Sağlayacak
0

Kaliforniya’da, iklim dostu enerji genellikle rüzgar veya güneş enerjisi anlamına gelmektedir, ancak geçen ay Monterey’de onaylanan bir sözleşme başka bir temiz teknolojinin yükselişini işaret edebilir pozisyondadır, o da jeotermal enerjidir.

Eyaletin dokuz yıldaki ilk jeotermal tesisi yakın bir zamanda, Monterey Bay Toplum Gücü (MBCP) (ve diğer enerji sağlayıcıları) ile Reno merkezli Ormat Teknolojileri arasındaki anlaşma sayesinde Doğu Sierras’ta kurulacak. Kaliforniya’da giderek artan sayıda topluluğun yer aldığı benzer projeler için görüşmeler devam ediyor.

Mevcut durumda, jeotermal enerji, Amerikalılar tarafından kullanılan elektriğin küçük bir kısmını sağlıyor, ancak ABD Enerji Bakanlığı’na göre, ülkenin talep ettiği elektrik enerjisinin yüzde 16’sını üretmek için Dünya’nın yüzeyindeki sismik çatlaklardan ortaya çıkan yeterli güç mevcut durumda. Potansiyelin çoğu Batı Sahili’nde, depremlerden de sorumlu olan tektonik plakaların kenarları boyuncadır.

Yenilenebilir bir kaynak olarak jeotermal enerjiye olan ilgiyi artıran şey bu kaynağın güvenilirliğidir. Güneş panelleri veya rüzgar türbinlerinden farklı olarak, jeotermal santraller 7/24 kesintisiz, emisyon içermeyen bir elektrik kaynağı üretirler. Bu, Kaliforniya’nın 2045 yılına kadar karbon nötrlüğünü sürdürmesi ve daha fazla fosil yakıtla çalışan enerji santrallerinin çevrimdışına alınması nedeniyle özellikle önemlidir.

Ormat ile imzalanan 10 yıllık enerji alım anlaşması uyarınca, MBCP ve SVCE şirketlerinin her biri 7 megawatt elektrik satın alacak. Santralin geri kalan 16 megawatt’ı San Bernardino’daki Colton şehri tarafından satın alınacak.

Kaynak: http://geothermalresourcescouncil.blogspot.com/2020/02/usa-california-geothermal_6.html

Çeviri: Evren SOLGUN

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.