1. Anasayfa
  2. JEOTERMAL SERA

Seracılıkta Jeotermal ile Isıtma Dönemi İçin İlk Kazma Vuruldu

Seracılıkta Jeotermal ile Isıtma Dönemi İçin İlk Kazma Vuruldu
0

Türkiye’de ilk olarak kurulan SS Jeotermal Sera ve Pazarlama Kooperatifi ilk kazmayı Karapürçek ilçesine bağlı Çeşmebaşı mahallesinde de vurdu.

En önemli girdi konumundaki ısıtma maliyetinin düşürülmesi için ise Türkiye’nin Avrupa’da birinci konumda bulunduğu jeotermal kaynakların kullanılması hedefleniyor. Söz konusu yer altı kaynağının kış aylarında ısıtma, yaz aylarında ise örtüaltında soğutmada kullanılmasıyla yılın 11 ayında üretim yapılması sağlanabiliyor. Yılın tamamına yakınında yapılan sera üretimiyle hem ürünlerdeki arz açığının azaltılması hem de gıda fiyatlarının dengelenmesi amaçlanıyor.

“İlaç olmadan verim artıyor”

Proje başkanı Kadir Kağan Akman yaptığı açıklamada , jeotermalın daha ucuza ısıtma sağlayan, yerli ve çevreci bir kaynak olduğunu belirterek, seracılıkta da ısı maliyetindeki avantajı nedeniyle bu imkanın kullanılabileceğini söyledi.
Doğal gazla sera ısıtması yapılması halinde, ürünlerin piyasa fiyatının 2-3 misli olacağına işaret eden Akman , “Jeotermal seralar, doğal gaza göre daha ucuz maliyetle ısıtma sağlıyor. Bunun için de en uygun kaynak jeotermal enerji. Bu kaynak her yerde yok ancak bulunan yerlerde jeotermal kuyusu açmak, suyu bulmak ve onu ısı olarak serada kullanmak ekonomik oluyor. Jeotermal suyun içinde karbondioksit var. Bu karbondioksidi ayırıp sera atmosferine verince gübreleme yapılmış oluyor. Sera gübrelemesiyle verim yüzde 30-40 artıyor. Bitkiyi büyütücü ilaçlar kullanmaya gerek olmuyor.” dedi.

Kaynak: www.akyazihavadis.com

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.