1. Anasayfa
  2. HABERLER

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan JKBB başkanlığına seçildi

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan  JKBB başkanlığına seçildi
0

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği 2019 Yılı Olağan Meclis Toplantısı 13 Haziran 2019 günü Ankara’da gerçekleştirildi. Yapılan meclis toplantısında Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan oy çokluğu ile JKBB başkanlığına seçildi.

Toplantının açılış konuşmasını Birlik Başkanı Yaşar Bahçeci yaptı. Bahçeci konuşmasında: “2009 yılında Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı olarak başladığım görevimi 10 yıl sonra 2019 yılında birçok önemli işler yapmış olarak bu meclis toplantımızda seçilecek yeni başkanımıza devredeceğim. 10 yıllık süre zarfında belediyelerimize başta jeotermal olmak üzere bütün yenilenebilir enerji alanlarında birçok hizmet verdik. 2009 yılında birliğimizin üye belediye sayısı 39 iken 10 yılda 115 belediyeye çıkarttık. Belediye başkanlarımızla birçok meclis ve bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdik. Birlik olarak düzenlediğimiz eğitimlerle yüzlerce belediye çalışanını teknik konularda bilgilendirdik. Yurtiçinde ve yurtdışında yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili sayısız seminer, kongre ve toplantıya katıldık. Birçoğuna da ev sahipliği yaparak, danışma kurulu üyelerimiz ve mühendislerimizle bildiriler sunduk ve sunumlar yaptık.

2014 yılında yapılan tüzük değişikliğiyle birlikte başta jeotermal olmak üzere güneş, rüzgâr ve biyokütle gibi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili belediyelerimize yaptığımız danışmanlık hizmetlerini genişletmiş olduk. Bu süreçte Birliğimizin danışma kurulunu da artırarak belediyelerimize daha iyi hizmet sağlamak için büyük bir çaba gösterdik. 2016 yılında Birlik merkezimizi Ankara’ya taşıyarak belediyelerimizin daha kolay ulaşabileceği bir yapı haline geldik. Ankara’da faaliyet göstermeye başladığımız tarihten itibaren Enerji Bakanlığımız ile birçok projede çalışma fırsatı bulduk. Ayrıca son 2 yıldır jeotermal merkezi ısıtma sistemleri üzerinde yaptığımız ciddi çalışmalar sonucunda Enerji Bakanlığımızın Danimarka örneği üzerinden çıkartacağı Isı Mevzuatı Projesinde de gözlemci kurum olduk. Proje kapsamında merkezi ısıtma sistemleri ile ilgili belediyelerimizin birinci aktör olarak rol almalarının gerekliliğini Enerji Bakanlığına ve bütün paydaşlara ilettik ve konunun sonuna kadar takipçisi olduk.

Benden sonra seçilecek yeni başkanımızın bu görevi layığıyla yerine getireceğini ve 10 yıldır taşıdığımız bu bayrağı daha ileriye taşıyacağına inanıyorum.” dedi.

Başkan Bahçeci’nin konuşmalarının ardından kürsüye gelen JKBB Genel Sekreter V. İrem Çiğci 2018 Yılı Faaliyet Raporuna ilişkin meclisi bilgilendirdi. 2018 Yılı Bütçe Kesin Hesabının Görüşülmesi, Sosyal Denge Sözleşmesi İçin Yetki Verilmesi başlıklı gündem maddeleri görüşüldü. Çiğci, Birliğin faaliyet alanının genişlemesi neticesinde Birlik isminin bu anlamda dar kaldığını ve üye sayısını arttırmakta sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Bu kapsamda Birliğin faaliyet alanı göz önünde bulundurularak “Enerji Kentleri Birliği” isminin öneri olarak geldiğini söyledi. Yapılan müzakereler sonucunda Birliğinin isminin Enerji Kentleri Birliği olması oy birliğiyle kabul edildi.

En yaşlı üyenin başkanlığında ve en genç üyelerin kâtipliğinde oluşturulan Birlik Meclis Divanı oylamaya geçti.  Gerçekleştirilen oylama sonucunda Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan Birlik Başkanı seçildi. Başkan Vekilliğine ise Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Meclis Katipliğine Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl ve Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen ve Daimi Encümene Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, Güdül Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Aziziye Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Çiçekdağı Belediye Başkanı Hasan Hakanoğlu seçildi.

Toplantının kapanışında Birlik Başkanı seçilen Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, yaptığı konuşmada kendisine bu görevi layık gören tüm üye belediye başkanlarına teşekkür ederek, yenilenebilir enerji kaynaklarından olan jeotermalin son 15 yıl içerisinde çok önemli bir misyona sahip olduğuna vurgu yaparak jeotermal enerjinin daha ilerilere gitmesi için hep birlikte gayret edeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür

Jeotermalin 2007 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde yasal bir statüye kavuştuğunu hatırlatarak kendisine teşekkür eden Başkan Osman Zolan, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, bakanlarımızın, milletvekillerimizin ve bu noktada gayret gösteren tüm bürokrat kardeşlerimizin gayretiyle birlikte 2007 yılında jeotermalle ilgili bir yasa vücut buldu. Bu en önemli aşamaydı ve yenilenebilir enerji noktasında jeotermal kendi yerini almaya başladı. Bugün gelinen noktada jeotermal, enerji üretiminden termal sağlığa ve daha birçok alanda kullanır hale geldi” diye konuştu.

“Birlikte başaracağız”

Denizli’de jeotermalin elektrik üretimi, termal sağlık turizmi ve ısıtma gibi pek çok alanda aktif olarak kullanıldığına dikkati çeken Başkan Zolan, jeotermalin çok önemli bir değer olduğunu belirterek, her yönüyle kullanılması gerektiğini belirtti. Başkan Osman Zolan, “Enerji bizi cari açığa götüren bir eksiğimiz. Öz kaynaklarımızla enerjimizi sağlayabilirsek bu bizim cari açığımızı kapatır. Jeotermal bunun için çok önemliydi. Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş ve rüzgâr enerjisi de ülkemizde çok önemli bir yol aldı. Bunların önünü de açacağız. Belediyelerimizde, ‘bunları nasıl kullanabiliriz, nasıl entegre edebiliriz, şehrimize katacağı değerler noktasında nasıl bir yol izleyebiliriz’ bunları hep birlikte oturup konuşacağız. İnşallah daha ileri ve daha güzele mesafe alma noktasında gayret edeceğiz. Bunu birlikte başaracağız” dedi.

İlk toplantı Denizli’de

Bayrağı devraldığı Bahçeci’ye emekleri için teşekkür eden Başkan Osman Zolan, “Önümüzdeki yıllarda inşallah bu bayrağı daha ileriye ve güzele götürmek için gayret sarf edeceğiz. Hep beraber sık sık toplanmayı arzu ediyorum. Topyekûn istişarelerle ortaya çıkacak güzellikleri ülkemize, şehirlerimize kazandıracağız” dedi. İlk JKBB Meclis Toplantısını Denizli’de yapmak istediğini ifade eden Başkan Osman Zolan, “Bundan sonra sık sık bir araya geleceğiz. Hep beraber, ortak akılla hareket edeceğiz. Bugüne kadar emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Yarınımız bugünden daha güzel olsun.” diye konuştu. Jeotermal bakımından Türkiye’nin en zengin kaynaklarına sahip Denizli’ye JKBB Başkanlığı verilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Osman Zolan, görevin Denizli için bir onur olduğunu sözlerine ekledi.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.