1. Anasayfa
  2. HABERLER

JKBB Başkanı Bahçeci “Enerjide Dışa Bağımlı Olmamak İçin Gündem Enerji Olmalıdır.” Dedi

JKBB Başkanı Bahçeci “Enerjide Dışa Bağımlı Olmamak İçin Gündem Enerji Olmalıdır.” Dedi
0

Ramada Otel’in kongre salonunda Birlik Başkanı ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci başkanlığında gerçekleştirilen meclis toplantısına, üye belediye başkanları, meclis üyeleri, danışma kurulu üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Meclis Toplantısına, gündemin diğer maddeleri ile devam edildi. “2019 Yılı Tahmini Bütçesinin Görüşülerek Karara Bağlanması” ve  “Birliğe Ait Personel Şirketinin Sermayesinin Arttırılması” konuları görüşülerek karara bağlandı. Son olarak birlik meclis üyelerine dilek ve temennileri ile ilgili söz verilerek birlik meclisinin kapanışı yapıldı.

Meclis toplantısı sonrası gerçekleştirilen resmi açılış programına Kahramanmaraş milletvekilleri Celalettin Güvenç ve İmran Kılıç, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör de katıldı.

İlk olarak açılış konuşmasını yapan Birlik Başkan Bahçeci; “Birliğimizin Ekim Ayı olağan meclis toplantısını Kahramanmaraş’ta gerçekleştiriyoruz. Kahramanmaraş gibi şanlı bir il de böyle bir toplantı yapmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Kahramanmaraş Belediye Başkanımıza misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” diyerek şunları söyledi.

“Ülkemizin en önemli gündemi enerji olmalıdır.”

Enerjide dışa bağımlıyız. Bu toplantıda olduğu gibi birçok toplantımızda da yerel seçimler sonrası yeni dönemde şehir ısıtmalarına önem vererek dışa bağımlılıktan kurtulmak için projeleri konuştuk. Bunun ilgili Danimarka ve başka ülkelerde temaslar yapıldı. Enerji Bakanlığımızın da bu alanda çalışmaları var. Onun da içinde belediyeler birliği olarak bizler varız. Çünkü şehirlerin sahibi belediyelerdir, yerel yöneticilerdir. İnşallah Türkiye’nin bu manada şehir ve bölgesel ısıtmalarını atık enerjiyi doğru kullanarak çözeceğiz. Ülkemizde birçok fabrika var. Bunların atık ısılarını maalesef doğaya bırakıyoruz. Parayı çöpe atıyoruz. İnşallah bu yeni geliştirilen projeler ve konseptlerle bunların hepsini şehir ısıtmalarında tekrar kullanabileceğimiz bir sistem kuracağız.

Danimarka enerji ihtiyacının yüzde 50’den fazlasını yenilebilir enerji kaynaklarından elde ediyor. Şehirlerinin yüzde 70’ini merkezi ısıtma sistemleri ile ısıtıyor. Jeotermalleri var mı? Yok. Doğru düzgün güneşleri var mı? Yok. Ama her kaynağı değerlendirerek oluşturdukları bir sistemle, kurdukları kooperatiflerle şehirlerini tek merkezden ısıtıyorlar. Bu o kadar güçlü bir değer oluşturmuş ki neredeyse ülkenin en önemli gündemi bu. Onun için bizim de bu konuda hızlı bir şekilde ivme kazanmamız gerekiyor. Şehrimizdeki bütün enerji kaynaklarını bir yerde toplayıp, onu da şehirlerimizin ısıtılmasında çok düşük maliyetli bir şekilde kullanmamız lazım. Biz kamu binalarında bile doğru adımları atabilmiş değiliz.

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Genel Sekreteri Hayrettin Güngör ise Birlik çalışmaları hakkında bilgiler vererek, diğer birliklere çalışmalarında destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, enerjinin çok önemli olduğunu, artık ülkelerin sürdürülebilirliğinin enerji problemini çözüp çözmemesine bağlı olduğunu kaydetti.

Konforlu bir sürdürülebilirlik için en başta enerji problemini çözmek gerektiğine dikkati çeken Erkoç, “Bu konuda hükümetimiz ve Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son 15 yılda çok önemli adımlar atılmıştır ve çok önemli politikalar üretilmektedir.” dedi.

 

 

 Kaynak  

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.