1. Anasayfa
  2. HABERLER

Hırvatistan, Slatina Bölgesinde 20 MW Jeotermal Elektrik Santrali Kurmayı Planlıyor

Hırvatistan, Slatina Bölgesinde 20 MW Jeotermal Elektrik Santrali Kurmayı Planlıyor
0

Hırvatistan’ın Jeotermal Gücü Zagocha, Çevre Koruma ve Enerji Bakanlığı’na sunulan bir uygulamaya göre, Slatina bölgesinde 20 MW jeotermal elektrik santrali inşa etmeyi planlıyor.

Tesis, Hırvat devlet elektrik şebekesi işletmecisi olan HES ODS’nin dağıtım ağına teslim edilecek elektrik üretmek için Organik Rankine Döngüsü (ORC) sistemini kullanacak ve çevresel etki değerlendirmesi ihtiyacını belirleme başvurusu değerlendiriliyor.

Tesis, Slatina Bölgesi Virovitičko-Podravska ilçesinde, Ađavica belediyesinde yer alacak.

Santralin kurulacağı alanda şu anda üç jeotermal kuyu (PS-2, PS-4 ve PS-5) bulunmaktadır.

Geo Power Zagocha, söz konusu tesiste mevcut PS-5 kuyusundan jeotermal suyu ve muhtemelen gelecek jeotermal enerji santralinin yaklaşık 900 metre doğusunda planlanan yeni bir kuyuyu kullanacağını belirtti.

Zagocha jeotermal santrali ile Hırvatistan’ın yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak açısından ikinci tesisi olabilir.

Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında, Hırvatistan Hidrokarbon Ajansı , Slatina kentinde ve Podravska ilçesi Virovitičko’daki Sopje, Čađavica, Crnac ve Nova Bukovica belediyelerinde, jeotermal su çıkarma lisansı vermek amacıyla, jeotermal enerji aramaları için en iyi teklifi seçmek için bir çağrı yaptığını açıklamıştı.

Halka açık çağrı Slatina 1, Slatina 2, Slatina 3 ve Slatina 4 lisans alanlarına atıfta bulundu.

Hırvatistan Hidrokarbon Ajansı’nın web sitesine göre, halka açık çağrı şimdi kapalı.

Balkan Green Energy News, Ajans’a kamu çağrısının sonucunu sordu ve Çevre Koruma ve Enerji Bakanlığı’nın Slatina 2 lisans alanında ve EES Dravacel Energetika’da jeotermal enerji aramaları için Geo Power Zagocha’ya lisans verdiğini belirten bir cevap aldı. Slatina 3 lisans alanı için

2018 sonunda faaliyete geçen 17.5 MW’lık Velika Ciglena jeotermal santralinden sonra,  Zagocha jeotermal santrali,  Hırvatistan’ın bu tür ikinci tesisi olabilir .

Kaynak   https://balkangreenenergynews.com/croatias-geo-power-zagocha-plans-to-build-20-mw-geothermal-power-plant/

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.