1. Anasayfa
  2. HABERLER

Geo Dipa Energy Jeotermal Gelişmeyi Hedefliyor

Geo Dipa Energy Jeotermal Gelişmeyi Hedefliyor
0

Geo Dipa Energy (GDE), jeotermal gelişimin önümüzdeki birkaç yıl içinde 400 MW’a ulaşmasını hedefliyor.

Geo Dipa’nın santralinin bugüne kadar toplam kurulu gücü 130 MW’a ulaştı. Geo Dipa’nın Dieng alanı için 400 MW’a kadar bir sözleşme geliştirme yükümlülüğü olduğu belirtiliyor.

Geo Dipa’nın Operasyon ve Ticari Geliştirme Direktörü Dodi Herman, 10 MW kapasiteli bu küçük ölçekli projenin ekonomik fayda sağlamasını beklediklerini belirtti. Ayrıca GeoDipa tarafından yürütülen proje geliştirme, başta çevre dostu jeotermal olmak üzere enerji geliştirme hedeflerine ulaşılmasını desteklemek için de sürdürülebilir bir gelişmedir.

Dodi, “ Geo Dipa, jeotermal potansiyelin kullanılması yoluyla, yeni yenilenebilir enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürme hedefini karşılayabilmeyi taahhüt ediyor. Bir yenilenebilir enerji kaynağı olarak jeotermal gelişme, enerji sürdürülebilirliği ve güvenliğini sağlamada çok önemlidir. Bunlardan biri Endonezya’da elektrik enerjisi tedarikçisidir. 10 MW’lık Dieng Küçük Ölçekli PLTP’nin inşası Geo Dipa’nın hükümet programlarını destekleme çabalarından ve taahhütlerinden biridir” dedi.

Bu 21 milyon dolar değerindeki proje aynı zamanda Endonezya Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı’na bağlı Özel Görev Aracı (SMV) ile de sinerji yaratmaktadır.

İlk Üfleme Küçük Ölçekli Türbin, türbin çalışmasının deneysel bir aşamasıdır. Ancak henüz elektrik yüklemesi, yani bu türbin döndürme etkinliği için üretilen elektrik enerjisi bulunmuyor.

İlk Darbe Küçük Ölçek faaliyetine ek olarak Geo Dipa, 3 bölgeye yayılmış PT Geo Dipa Energi (Persero) Dieng Birimi’nin çalışma alanında imkanları kısıtlı sakinlere 4830 temel gıda paketi ve 100 yetime tazminat şeklinde yardım da sağladı.

10 adet jeotermal kuyu açılıyor

Ayrıca Geo Dipa, Java, Madura ve Bali (Jamali) elektrik sistemlerini de tedarik edecek 55 MW kapasiteli Dieng Unit-2 projesini yürütmeye odaklanıyor. Dodi, öncelikle yaklaşık 10 adet kuyu açma hazırlığının yapıldığını belirtti.

Bu proje ile 2023 Ticari İşletme Tarihi (COD) hedeflenmektedir. Geo Dipa, Dieng Unit-2 dışında aynı kapasiteye paralel olarak Patuha Unit-2 üzerinde de çalışıyor.

Geo Dipa, bu projeyi yürütmek için Asya Kalkınma Bankası’ndan (ADB) toplam maliyeti 400 milyon dolar olan bu projeyi finanse etmek için 335 milyon dolar tutarında finansman sağlamıştır.

Kaynak: Kontan.co.id 25

https://www.jeotermalhaber.com/jeotermal-enerji-yarisinda-iqx-platformu/

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.