1. Anasayfa
  2. YENİLENEBİLİR

ABD Kaliforniya, 2020 Öncesi Yenilenebilir Enerji Hedefine Ulaştı

ABD Kaliforniya, 2020 Öncesi Yenilenebilir Enerji Hedefine Ulaştı
0

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti Enerji Komisyonunun açıklamasına göre 2018 yılında devletin perakende elektriğin %34’ünün yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılandığını ve 2020 yılı hedeflerinin %20’sini iki yıl önce geçtiklerini belirtti. Böylece ABD’nin yoğun nüfus ve ekonomi açısından yenilenebilir enerji hedeflerini aşmış oldu.

Üretilen perakende enerjinin %12’sinin güneş enerjisinden geldiğini, geri kalan yenilenebilir enerjinin en büyük kısmını jeotermal, rüzgar ve biyokütle enerji jeneratörleri de dahil olmak üzere diğer kaynaklarla karşılandığında, devletteki toplam elektrik üretiminin %15 lik bölümünü hidroelektrik tesisleri bu hesaplamalara dahil edilmediğinde sonucun daha da etkileyici olduğuna dikkat çekildi.

Amerika Birleşik Devletleri 2012 ve 2016 yıllarında yaşadığı kuraklık ile birlikte 2017-2018 yıllarında metrekare başına yağan sağanak yağışlarla son yıllarda sık sık görülen aşırı hava olaylarıyla birlikte
Dünya’da iklim değişikliğinin en çok hissedilen ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Son beş yıl ABD tarihinin en sıcak yaz aylarını geçirdiği, akabinde kuraklıklar sonrasında hem 2017 hem de 2018’de aşırı sağanak yağmur ve yıkıcı maliyetli orman yangınlarına yol açan hava koşulları olurken, aynı zamanda da birçok yıkıcı toprak kaymaları yaşandı. İklim değişikliği, bu aşırı hava olaylarının artan sıklığına ve yoğunluğuna birincil katkı maddesi olarak görülmektedir.

Geçen yıl Kaliforniya Senatörü Kevin de León’un  2026’ya kadar% 50 yenilenebilir enerji hedefini öngören SB 100 faturası , 2030’da% 60 ve 2045’e kadar “yenilenebilir enerji kaynakları ve sıfır karbonlu kaynaklardan” % 100 senatosu tarafından kabul edildi. Fatura, Vali Arnold Schwarzenegger’in 2008 yönetici emri  ve Vali Jerry Brown’ın 2015  emri gibi iddialı hedefler belirleyen eski politikalara dayanıyordu .

Kaynak

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.