1. Anasayfa
  2. HABERLER

‘Geleceğimiz güneş, rüzgar ve jeotermalde’

‘Geleceğimiz güneş, rüzgar ve jeotermalde’
0

Çevreci Enerji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Şallı, koronavirüs nedeniyle tüm dünyada gözlerin yerel kaynaklara çevrildiğini söyledi. Koronavirüs nedeniyle ülkeler arasındaki alım satımların sekteye uğradığı şu günlerde yerli ve milli kaynaklarla yenilenebilir enerji kullanımının öneminin giderek arttığını belirten Şallı, insan ihtiyaçlarının adeta hiç tükenmediği günümüz dünyasında enerji ihtiyacının da geçerliliğini koruduğunu belirterek yenilenebilir enerji kullanımının artmasının, enerji kaynak ve güvenliğini de artıracağını söyledi. Güneş, rüzgar ve jeotermal enerji kaynaklarının hem sınırsız hem çevreci hem de yerel zenginliğimiz olduğuna dikkat çeken Şallı, yenilenebilir enerji kaynak kullanımının artırılmasıyla birlikte enerjideki dışa bağımlılığımızın da önüne geçileceğini dile getirdi.

Daha çok yatırım şart

Ülke olarak avantajlı bir jeostratejik konumda olduğumuzu da hatırlatan Şallı, “Yenilenebilir enerji kaynaklarının her türlüsüne sahibiz. Buna rağmen ith-latımız oldukça yüksek. Her yıl elektrik üretmek için ortalama 35-40 milyar dolar hammadde ithal ediyoruz. Bunların başında da doğalgaz ve kömür geliyor. Yaşadığımız bu süreçte daha fazla yerli ve milli üretimlere yatırım yapmamız gerekiyor” dedi. Çevre ve insan sağlığını tehdit eden uygulamaların denetlenerek tespit edilmesi gerektiğini de söyleyen Şallı, “İyi ile kötü ayırt edilmeli. Sadece enerjide değil artık sağlık, tarım gibi konularda da üretimlerimizin yerli olması gerekiyor. Savunma sanayimiz bu anlamda bize örnek oluyor. Enerjinin çeşitlendirilmiş olması toplumun kaliteli ve kesintisiz elektriğe ulaşmasını da sağlıyor” diye konuştu.

“İnsanın doğaya tabi olduğunu unuttuk”

Tolga Şallı, “20. yüzyılda hızla artan sanayileşme, üretim ve tüketimin sınırsızlaşması dünyayı farklılaştırdı. Denetimsiz ve sürdürülebilir olmayan sanayileşme, elektrik ihtiyacı, fosil yakıt kullanımının artması gibi nedenlerden dolayı dünyamızı yaşanmaz hale getirdik. Şimdi ise kıt kaynakların verimli ve etkin kullanılmamasının sorunlarını yaşıyoruz. İklim krizi buna en iyi örnek, insanın doğaya tabi olduğunu unuttuk. Her türlü canlıdan üstün olduğumuzu düşündük. Halbuki biz bu ekosistemin sadece bir parçasıyız. Doğanın uyanmasından ziyade artık insanlığın uyanması önemli. Salgından sonra nasıl bir dünya olacağına dair birçok tahmin yürütülmekte. Elbette farklı bir dünya olacak ancak unuttuğumuz kavramları hatırlamazsak, değişen hiç bir şey olmayacak” diye konuştu.

Bireysel kullanıcıya daha fazla kolaylık sağlanmalı

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda maliyetlerin düşürülmesi gerektiğini de kaydeden Çevreci Enerji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Şallı, “Yenilenebilir enerji sektörü yüksek maliyet gerektirir. Fakat bireysel kullanıcılar için daha fazla kolaylık sağlanmalı. Mesela imar barışından yararlanarak kayıt altına alınan bir çatıya maalesef güneş enerjisi paneli koyamıyorsunuz. Bu tarz eksikliklerin giderilmesi gerekiyor. Vatandaşımızın yenilenebilir enerjiye ilgisi var ama öncelikle maliyet unsurlarının aşağıya çekilmesi gerekir” dedi.

Kaynak: https://www.yeniasir.com.tr/ekonomi/2020/04/20/gelecegimiz-gunes-ruzgar-ve-jeotermalde

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.