1. Anasayfa
  2. HABERLER

Japonya’nın Hedefi Küçük Ölçekli Jeotermal Tesisler

Japonya’nın Hedefi Küçük Ölçekli Jeotermal Tesisler
0

Japonya’nın kırsal kesiminden bulunan binlerce doğal kaplıcaya milyonlarca insan rahatlama ve düşünmek için bir sığınak olarak görüyorlar. Binlerce yıldır, ülkenin tarihi ve sosyal yapısının önemli bir parçası haline gelmiş olan kaplıcalar 18. yüzyıldan günümüze kadar her yerde temsil edilmektedirler.

Ancak jeotermaller günümüzde, Japonya’nın da enerji sektörünün dönüşümünün önemli bir parçası olma potansiyeline sahip. Dünyanın üçüncü en büyük mağazası olan jeotermal enerji biçiminde yüzeyin altında yer alan 23 megawatt (MW) ‘lık bir güç çıkışı  var. Dünyanın jeotermal enerji kapasitesi , 2017 yılında  12,9 gigawatt’tır (GW ) ve son projeler için 0,01 USD ile kilovat-saat başına 0.13 ABD Doları arasında değişen seviyelerde seyretmektedir.

Jeotermal enerji santralleri Japonya’da yeni değil. Ülkenin ilk jeotermal tesisi 1924 yılında Bepphu’da açıldı, buhar da evlerin ısıtılmasında ve restoranlarda yemek pişirilmesinde kullanılıyordu. Ancak, Japonya’nın ilk ticari jeotermal santrali Hachimantai şehrinde 1952 yılında açıldı. Japonya Metal & Chemicals tarafından açılan tesisisin türbinleri Toshiba tarafından üretildi. Tesisi bugüne kadar yaklaşık 9,5 MW’lık bir güç sağladı ve bugünkü üretiminin yaklaşık% 40’ını tarımsal uygulamalar için kullanılan artık sıcak suyla sağlamaktadır.

Bugün, dünyanın en büyük jeotermal türbin tedarikçisi olan Toshiba, Mitsubishi ve Fuji’nin yanı sıra Japon şirketlerini de takip ediyor. Japonya aynı zamanda dünyanın dışındaki en büyük jeotermal projelerin geliştiricilerinden biridir. Endonezya’da, Japon şirketleri şu anda çıktıkları Sarulla tesisini finanse etmekte ve inşa etmektedir. Japon şirketleri, Kenya’nın jeotermal enerji dönüşümünü de destekliyor, türbinler, ekipman tedarik ediyor ve  Naivasha’da 158 MW Olkaria V buhar santrali gibi mega projeler inşa ediyor.

Ancak Japonya’nın teknik ve inşaat üstünlüğü ve önemli enerji potansiyeline rağmen, Japonya’da sadece yirmi jeotermal tesisi var. Toplamda yaklaşık 535 MW’lık bir üretim kapasitesi bulunuyor ve bu da ülkenin toplam elektrik üretiminin sadece % 0.3’ünü oluşturuyor. Yüksek ön maliyetler ve sıkı düzenleyici süreçler, Akita vilayetinde halihazırda yapım aşamasında olan Wasabizawa tesisinin , yaklaşık 20 yıl içinde ilk büyük ölçekli jeotermal projesi olması nedenlerinden bazılarıdır.

Ancak, Fukuşima nükleer felaketinin ardından, Japon hükümeti jeotermal enerji santrali dağıtımını hızlandırmak için yeni politikalar getirdi. Bunlar, ulusal parklardaki projelerin onaylanması için akıcı bir şekilde yürütülen prosedürleri ve büyük jeotermal santraller için daha büyük tesislerin bir buçuk katından fazlasına yeni bir yüksek tarife garantisi (FIT) içermekte. Bu, çevresel etki değerlendirmelerini gerektirmeyen ve daha büyük tesislerin yaklaşık yarı zamanında inşa edilebilen, 7.5 MW’nin altında bir tesis inşa etmeyi karlı hale getirdi.

Daha jeotermal kaynakların yarısından fazlası milli parklar etrafında veya ülkenin 27.000 kaplıcaları yakınında bulunmaktadır. Eleştirmenler, jeotermal projelerin su arzını veya kalitesini olumsuz yönde etkileyeceğine veya tesislerin kaplıca tatilleri veya milli parklar üzerinde zararlı bir etkisi olacağını düşünmektedir.

Sonuç olarak, 2012 yılından bu yana inşa edilen küçük ölçekli jeotermal santrallerin önemli bir rolü,  Japonya’nın doğal güzelliğini olumsuz etkilemeksizin, küçük ölçekli jeotermal enerji üretiminin turizm tesisleriyle birlikte var olabileceğini ispatlamak için onsen operatörler, oteller ve hanlar ile yakın bir şekilde çalışmaktadır.

Ulusal bir parkın içinde kurulan ilk jeotermal tesis   , Fukuşima kentindeki Tsuchiyu Onsen kaplıca beldesindeydi . Tesis, türbinleri çalıştırmak için amonyak veya belirli hidrokarbonlar gibi sudan daha düşük bir kaynama noktasına sahip çalışma akışkanlarına dayanan ikili çevrim jeotermal enerji üretimini kullanmaktadır. Küçük ölçekli ikili tesisler kompakttır ve bir yıl kadar az bir zaman alabilir ve ülke çapında gerekli düşük-orta sıcaklıklı jeotermal kaynakların geniş bir dağılımı ile, bu güç kaynağının Japonya’da büyümesi için büyük bir potansiyele sahiptir.

2011 depremi, tsunami ve ilgili nükleer kaza, Fukushima ve Tsuchiyu Onsen üzerinde yıkıcı bir etkiye sahipti. Kenara atılan olaylara müteakip katastrofik etkisi,  onsen  turist ve bir dizi tesisisin kapatılması ile Ryokan  (geleneksel Japon misafirhaneler) de keskin bir düşüş görüldü.   Terkedilmiş, yerel sakinler kasabayı yeniden inşa etmeye karar verdiler ve Tsuchiyu Onsen Kasabası Yeniden İnşa ve Yeniden Canlandırma Konseyi’ni oluşturarak   yerel olarak mevcut temiz enerjiye dayanan bir eko-kentin kurulmasını sağladılar.

Jeotermal enerji santralinden sorumlu şirket olan Genki Up Tsuchiyu’nun  Başkanı Katsuichi Kato’e göre  , şehir, ikili güç üretiminde herhangi bir yerel uzmanlık olmaksızın, sıfırdan başlayarak ve üstesinden gelerek önemli idari ve mali engellerle karşılaştı. Buna rağmen, şehir dayanıklı kaldı ve ryokan  ve  onsen  turizm işletmelerinden enerji santralinin sorumlularına kadar tüm paydaşlar  bir “mucize” yaratmak için birlikte çalıştılar. Kato’in dediği gibi, “Bir uçurumun kenarında durmak zorunda kaldığında, benzeri görülmemiş bir bilgelik ve güç ortaya çıkabilir, ancak geleceğe dair vizyonunuzu gerçekleştirmek için cesaret, kararlılık ve sorumluluk sahibi olmalısınız.”

Bay Kato için, projenin başarısı, konseyin fabrikayı sadece bir kar amacı güden girişim olarak değil, dış uzmanların kontrolünü ve operasyonlarını, tüm şehir için yeniden canlandırma çalışması olarak geliştirdiği gerçeğine dayanıyor. Bunun yararları paylaşıldığı bir çevre dostu kasaba için bir model geliştirmek ile birlikte çalışmak için şehrin ruhunu bir araya getirmek için gerekli amaç ve işbirliği duygusu ile aşıladı.

Ve faydaları görüldü. Bay Kato’ya göre, jeotermal tesisi ziyaret etmek için gelen insanların sayısıda ekleyerek, turizm için bir nimet olmuştur.

Sn Kazuhiro Watanabe, Sansuiso Tsuchiyu Spa sahibi dahil başkaları tarafından da desteklenen Onsen  rekreasyon veya sağlık amaçlı binlerce insan bu ikili hakkında bilgi edinmek için tüm her yıl Japonya’ya ya gelerek  gelir kaynağı oluşturdular. Ek bir bonus olarak, ikili santralden gelen sıcak atık su, dev nehir karidesinin su ürünleri yetiştiriciliğini de destekliyor. Karides yerel otellerde ve restoranlarda servis edilirken  ayrıca turistler tarafından da avlanabiliryor.

IRENA Genel Müdürü ve Tsuchiyu Onsen jeotermal tesisindeki meslektaşları

Diğer projeler Tsuchiyu Onsen jeotermal tesisinin başarısını takdir etti. Örneğin, 2014 yılında  , Chuo Electric Power Company tarafından inşa edilen 2 MW Kumamoto jeotermal tesisi , yerel bir kaplıca şirketi olan Waita-kai ve Oguni tesisi ile yakın işbirliği içinde geliştirildi. Bu yılın Mart ayında, petrol şirketi Idemitsu Kosan Oita vilayetinde 5MW ikili bir tesis başlattı. Bir  7 MW Iwate vilayette bu yıl içinde faaliyete geçmesi bekleniyor ve Japonya Metal & Chemicals içeren bir girişim tarafından geliştiriliyor. Tokyo merkezli finans hizmetleri şirketi Orix  , 2022 yılında Hachijojima adasında 4,4 MW’lık bir tesisle başlayarak, ülke çapında 15 küçük ölçekli tesis geliştirmeyi planlıyor .

Bir başka yenilikçi yaklaşım ise, küçük bir yük konteynırının büyüklüğündeki proje.  Kobe Steel tarafından geliştirilen bu sistem, Yufuincho’daki Yufuin Spa gibi otellerde tanıtılıyor.

Aktif bir şekilde iletişim kurarken daha da verimliliği artırmak ve jeotermal tesislerinin çevresel ayak izini azaltabilir, özellikle ikili ve diğer düşük sıcaklık sistemler hususunda, araştırma ve geliştirme Güçlendirilmiş  onsen  ve turizm operatörleri olumsuz algıları azaltarak proje gelişiminde ortakları karşılıklı fayda sağlayacaktır.

Yenilenebilir enerji teknolojileri ve geliştirilmesinde küresel bir lider olan Japonya’da, nükleer enerjiyle ilişkili riskleri ve fosil yakıt ithalatıyla ilişkili maliyet ve hava kirliliğini azaltmak isteyen yerli jeotermal enerji gelişimi, kazan-kazan senaryosu olabilir. Japonya’nın deneyimleri ve yenilikleri açısından da paylaşması gereken çok şey var ve  diğer ülkelerin kendi jeotermal kapasitelerini geliştirmelerine yardımcı olmaya devam etmek için Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı ve Küresel Jeotermal İttifak gibi küresel platformlardan faydalanabiliyor.

Kaynak

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.