1. Anasayfa
  2. HABERLER

Jeotermal Mikroorganizmalar Antimikrobiyallere Karşı Savaşıyor

Jeotermal Mikroorganizmalar Antimikrobiyallere Karşı Savaşıyor
0

Yeni Zelanda’lı bilim adamları, antimikrobiyal özelliklere sahip olabilecek yeni bir proteini keşfetmek için genomik madenciliği kullanıyorlar.

Küresel sağlığın en büyük tehditlerinden biri olan Antimikrobiyal direnç için Bilim adamları bu antibiyotik özellikleri olan yeni molekülleri bulmaya çalışıyorlar. Antimikrobiyallerin ırk ve mikroorganizmaların kendileri tarafından üretilen proteinleri inceliyorlar. Çünkü bakteriler bunları diğer rakip böceklerle savaşmak için sıklıkla kullandıklarını gözlemlediler.

Bakterilerle savaşmada etkili olduğu bilinen özel bir yapıya sahip olan Lanthipeptid yapısını çözmek için bilim adamları, mikroorganizmanın genetik yapısını, onun genomunu, antibiyotik özelliklerine sahip olduğu bilinen protein türlerine karşılık gelen kod dizilerini araştırarak bu tür proteinlerden gelen bir grup araştırma yapıyorlar.

Yeni Zelanda’daki araştırmacılar, yakın zamanda , Yeni Zelanda’daki Taupo jeotermal zonunun ısıtılmış topraklarında aşırı koşullarda yaşayan bir tür bakteri olan ‘genom madenciliği’ olarak bilinen bu işlemi bir Thermogemmatispora suşuna uyguladılar. Mikroorganizmanın savunma sisteminin bir parçası olduğuna inandıkları tikitericin adı verilen yeni bir lanthipeptid türü keşfettiler. 

Auckland Üniversitesi’nden Profesör Margaret Brimble . “Mikroorganizmalar tarafından üretilen diğer mikroorganizmaların etkisiyle oluşan doğal olarak antimikrobiyal peptitler, yeni antibiyotikler geliştirmek için zengin bir kurşun bileşikleri kaynağıdır.” “Küresel antimikrobiyal direnç meselesi herkesi etkileyecektir, bu yüzden yeni çözümler bulmamız gerekiyor,” dedi.

Bilim adamlarından oluşan Ekip, tikitericin’i ayrıntılı olarak inceleyebilmenin, bunu laboratuarda yapmanın bir yolunu geliştirmesi gerektiğini biliyordu. Diğer lanthepeptidler antimikrobiyal özelliklerin kanıtlarını çoktan göstermiştir ve bir tanesi gıda koruyucu olarak onaylanmıştır, bu yüzden Margaret’in ekibi izole ettikleri proteinin potansiyel olduğunu biliniyordu. Bununla birlikte, proteinlerin mikroorganizmalardan ayıklanması zaman almaktadır. 

Ekip , Thermogemmatispora suşundan izole edilen proteini analiz etmek için bir dizi farklı teknik kullanarak , tikiterisin yapısını belirleyerek, laboratuarda peptit oluşturmasını sağladı. Artık, daha büyük miktarlarda molekül üretebilecekleri için, antimikrobiyal özelliklerini araştırabilir ve ilerleyen günlerde bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede rol oynayacağını umuyorlar.

“Victoria Üniversitesi Wellington’da kıdemli öğretim görevlisi ve makalenin ortak yazarı Dr. Robert Keyzers,“ Organizmaları birbirine bağlayan karmaşık kimyayı anlamaya çalışmak konusunda tutkuluyum ”dedi. “Yeterince şanslı olursak, bileşiklerimizden biri gelecekte biyokimya, metabolizma veya moleküler biyoloji hakkında daha iyi bir anlayışa öncülük edebilir, tıpta ilerlemelere yol açabilir. Bir gün keşfettiğimiz bir molekül, bazı hasta insanlara bir yerlerde yardım edebilir ve bu hepimizin gurur duyacağımız bir mirastır olacaktır. ” dedi.

Kaynak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.