1. Anasayfa
  2. HABERLER

Baker Gölü’nde Jeotermal Arayışı

Baker Gölü’nde Jeotermal Arayışı
0

ABD Enerji Bakanlığının Baker Gölü’nde Jeotermal Arayışı

ABD Enerji Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji Kaynakları arayışına devam ederken, Baker Gölü’de yanardağlarının bir kısmının yakınlarındaki yerlerde derin sondajlar açmayı planlıyor.

ABD Doğal Kaynaklar Dairesi bu yıl Baker Gölü’nün kuzeyindeki Baker Dağı yakınlarında açılacak olan jeotermal kuyularının yenilebilir enerjiden faydalanarak iler ki yatırımlarda bu projeyi delil olarak kullanmayı planlıyor.

Ajansın Washington Geological Survey’inin jeotermal proje yöneticisi Alex Steely, sondajın St. Helens Dağı yakınlarındaki bir bölgede sondajın tamamlanmasının ardından Eylül ayında Baker Dağı bölgesinde de gerçekleştirileceğini söyledi.

Her volkanın yanında açılacak olan iki sondajın herbiri 2 inç genişliğinde, 1600 metre derinliğinde olacak. Bir su kuyusu büyüklüğünde ve yaklaşık iki buçuk Uzay İğnesi kadar derin olacak ve yaklaşık iki hafta sürmesi planlanıyor.

Yapılacak olan çalışmaların Baker Gölü’nün ve Baker Dağı Snoqualmie Ulusal Ormanı’ndaki rekreasyonun, halka açık olmayan ormanlık arazide yapılacak olmasından dolayı çevrenin olumsuz etkilenmemesi öngörülüyor.

Jeotermal enerjinin ne kadar kullanılabilir olduğunu belirlemek için delinmiş deliklerden sıcaklıklar alınacak.

Jeotermal enerji, volkanik aktiviteden gelen yeraltı sıcağı, tektonik plakaların hareketi veya Yerkabuğunun derinliklerinde bulunan radyoaktif bozunumdan kaynaklanmaktadır. Jeotermal enerji yüzeye yakın olduğunda ve bunu gerçekleştirebilen su gibi sıvıyla birlikte, elektrik üretmek içinde kullanılabilir.

Devletin jeotermal kaynaklarını değerlendirmek, Doğal Kaynakların bir elektrik santraline göre enerji santrallerini çalıştırmak için kullanılan kömür ve doğal gaz gibi fosil yakıtların yerini alacak yenilenebilir enerji kaynaklarını belirlemek için çalışmasının birkaç yolundan biridir.

Steely, “Bu işi yapıyoruz çünkü yenilenebilir enerjiyi ve enerji şebekesinin karbonu dekarbonizasyonunu desteklemeye yardımcı olduğumuza inanıyoruz” dedi.

Bilgi formuna göre, bir santralin işletilmesi için 300 dereceden daha sıcak jeotermal enerji kaynakları kullanılabilir. Binaları ve suyu ısıtmak için 300 dereceden daha az kaynaklar kullanılabilir.

Steely, Mount Baker’ın bulunduğu yer.  “bir enerji santralini çalıştırmak için yeterince büyük bir kaynak olduğu” söyledi. “Ama bu uzun bir yol olacağınıda.” Ekledi.

Baker Dağı sahası, jeotermal ısının önceki kanıtları, suyun varlığı ve elektriği enerji şebekesine iletmek için ihtiyaç duyulacak altyapıya olan yakınlığı nedeniyle ümit vericidir.

ABD Enerji Bakanlığı, 2011’den bu yana, jeotermal enerji gelişiminin en umut verici olacağı Washington eyaletindeki bölgeleri tespit etmeye yardımcı olmak için yaklaşık 2 milyon dolarlık hibe finansmanı sağladı. Bu para, sondaj ve diğer jeolojik araştırmalar için Washington Geological Survey ve US Geological Survey tarafından kullanılmıştır.

Steely, Eğer bu yaz açılan delikler jeotermal enerjiyi 100 derecenin üzerindeki sıcaklıklarla gösteriyorsa, bir santralin bölgede potansiyel olarak inşa edilmesinden önce jeotermal kaynağın büyüklüğünü ve şeklini belirlemek için ek delme, sıcaklık testi, kaya analizi ve haritalama gerekli olacaktır. İşin tamamlanması için birkaç yıl ve birkaç milyon doları bulacağını söyledi.

Kaynak

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.