1. Anasayfa
  2. HABERLER

Filipinliler’de Jeotermal Santraller Depreme Dayanıklı

Filipinliler’de Jeotermal Santraller Depreme Dayanıklı
0

Filipinliler ’de ki Jeotermal Santraller Depreme Dayanıklı Tasarlanıyor

Filipinliler de inşa edilen jeotermal enerji santralleri en şiddetli depremlere bile dayanacak şekilde tasarlanarak inşa ediliyor.

Filipinlilerin Jeotermal enerji lideri Energy Development Corp (EDC) yetkilileri, Valencia kasabasındaki jeotermal enerji santrallerinin depremlere dayanacak şekilde tasarlanıyor.

22.06.2018 tarihinde ülke çapında birçok yerel yönetim biriminde ve okulda 2. ulusal deprem tatbikatı yapıldı ve EDC jeotermal tesisleri tam not aldı.

Engr. EDC’nin Negros Adası Jeotermal İş Birimi (NIGBU) ve Valensiya kentindeki Güney Negros Jeotermal Santrali (SNGP) üst düzey yöneticisi Vicente Omandam, en kötüsüne hazırlanırken, “şimdiye kadar depremler nedeniyle herhangi bir hasar yaşamadıklarını söyledi. .”

Ummandam, “Buradaki enerji santrallerimizin tasarımı, güçlü depremlere dayanacak şekilde tasarlanmıştır, bu yüzden normalde mevcut depremlerle ilgili sorunlarımız yoktur” dedi. Buradaki yerel faylar ile ilgili olarak eyalette kaydedilen son deprem olaylarından bahsediyor.

Yine de, yıkıcı bir deprem veya başka bir felaket durumunda yerel yönetim birimleri (LGU) ve diğer ortaklar arasında işbirliği yapılması gerektiğini söyledi.

Omandam, “Acil durum müdahale ekibimizi ve barangay acil müdahale ekipleri (BERTs) ile birlikte sel ve deprem gibi felaketlere hızlı bir şekilde cevap verebilmek için her zaman harekete geçebiliriz” dedi.

“Bu topluluğa katkımız olur” diye ekledi.

EDC’nin Topluluk Ortaklıkları, Dış İlişkiler ve Su Havzası Yönetimi’nin (CREW) başkanı Norreen Bautista, EDC’nin hali hazırda en az 70 BERTs üyesiyle, Valensiya LGU ile koordineli olarak eğitim verdiğini belirtti. Özellikle yağmur mevsiminde afet müdahalesine yönelik hazırlıklarımız, su kurtarma ve dağ kurtarma eğitimleri de yapıyoruz,  “Ayrıca, DRRMC (Afet Riskini Azaltma ve Yönetim Kurulu) ile koordinasyon sağlayabiliyoruz” dedi.

Bautista ayrıca, farklı barangaylarda eğitilmiş ve “afetler zamanında ilk müdahale edenler olarak hareket eden BERT’lerin üzerinde kendi acil kurtarma ekibine sahip” dedi.

Bu arada, her iki yetkili de EDC’nin faaliyetlerinin depremlere neden olmadığını ve yakın zamanda yapılan bir ziyarette bu tür bir açıklama yapan Filipin Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü’nden (PHIVOLCS) Müsteşar Renato Solidum’un açıklamasını memnuniyetle karşıladı.

Solidum, bu yılın başlarında Valensiya’da bildirilen deprem serisinin ve yakın bölgelerin tektonik olduğunu ve volkanik kökenli olmadığını garanti etmişti.

İkincisi, Solidum Mt. Cuernos de Negros olarak da bilinen Talinis, “potansiyel olarak aktif bir yanardağ” olduğunu,  Ancak kamuoyunu afet yönetimi ve müdahalesi konusunda ihtiyatlı ve proaktif olmaya devam etmesi konusunda uyardı.

Ayrıca, EDC’nin jeotermal operasyonlarının, özellikle de enjeksiyon veya yeniden enjeksiyon faaliyetlerinin, bu yıl Ocak ayında meydana gelen deprem olaylarına neden olduğunu ve herhangi bir EDC faaliyetinin depreme neden olmayacağını söylediği yönünde spekülasyonlar yaptı.

Omandam, Solidum’un açıklamalarına tepki olarak. “Bu aynı zamanda Saniel, et. Engr, 1995’de jeotermal operasyonlar ve ABD’de sondaj deneyimlerinde bulundu.

“Bu yazının sonucu jeotermal sondaj ve enjeksiyonun büyük depremlere neden olmadığını ifade ediyor” dedi.

EDC, bir depremin neden olduğu jeotermal operasyonlarda bugüne kadarki en büyük hasara sahip olmamıştı ve yaşanan büyük hasar, bir dizi toprak kayması ve selden ötürü, daha önce Sendong’un (typhoon) zamanı sırasında meydana geldi. (PNA)

Kaynak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.