1. Anasayfa
  2. HABERLER

Jeotermalden Elektrik Üretimi %35 Arttı 

Jeotermalden Elektrik Üretimi %35 Arttı 
0

Jeotermalden Elektrik Üretimi %35 Arttı 

Yerli, yenilenebilir ve kesintisiz bir enerji kaynağı olan jeotermalin elektrik üretimindeki payı artıyor. Bu yılın ilk dört ayında jeotermal elektrik santrallerinin (JES) ürettiği elektrik miktarı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 35 artarak 2 milyar 259 milyon kilovatsaate (kWh) ulaştı.

27 Mayıs 2018 

Jeotermal santrallerin kurulu kapasite artışı ile santral verimliliklerinin yükselmesi, jeotermale dayalı elektrik üretiminin artışını da beraberinde getirdi. Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, JES’lerin toplam kurulu gücünün 2017 sonu itibariyle 1100 MW’nin üzerine çıktığını ve 2018 yılı itibari ile de 1.155 MWe olduğunu hatırlattı. Şentürk, yılın ilk dört ayında JES’lerde üretilen elektrik miktarında yaşanan artışta toplam JES kurulu gücündeki büyümenin yanı sıra santrallerin daha verimli çalıştırılmasının da etkisi bulunduğunu belirtti.

Yerli, yenilenebilir ve kesintisiz

JESDER Başkanı Ufuk Şentürk, jeotermalin yerli ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak Türkiye’nin kömür ve doğalgaz ithalatı ihtiyacını azalttığını vurguladı. Karbon emisyonu bulunmayan jeotermalin iklim değişikliğine de yol açmadığını anlatan Şentürk, “Jeotermal ayrıca güneş ve rüzgar gibi diğer alternatif kaynaklardan farklı olarak kesintisiz bir kaynak. Bu sayede jeotermal santrallerimiz kesintisiz elektrik üretimiyle Türkiye’nin şebeke kalitesine, dolayısıyla sistem maliyetlerinin düşmesine katkıda da bulunuyor” dedi.

Elektrikte şebeke kalitesi hakkında 

Elektrik şebekeleri uluslararası standartlar gereği 50 herz frekans ile işletiliyor. Güneş ve rüzgar gibi kesintili kaynakların şebekeye bağlanması ya da şebekeden ayrılması sırasında 50 herz seviyesinin korunabilmesi için, ihtiyaca göre yük azaltıp arttırabilecek baz yük santrallerin varlığına ihtiyaç duyuluyor. Kömür, doğalgaz ve barajlı hidroelektrik santrallerin yanı sıra jeotermal elektrik santralleri de baz yük kabul ediliyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.