1. Anasayfa
  2. DÜNYA

Dekarbonize etmek için jeotermal enerji

Dekarbonize etmek için jeotermal enerji
0

ADNOC ve Tabreed, Masdar Şehrindeki binaların soğutmasını dekarbonize etmek için jeotermal enerji kullanmayı planlıyor.

Abu Dabi Ulusal Petrol A.Ş. körfez bölgesindeki ilk jeotermal enerji projesini duyurdu.

Bir basın açıklamasına göre, ADNOC ve Tabreed, Masdar Şehrindeki iki jeotermal kuyunun testini çoktan tamamladı. Ayrıca, proje Masdar City’deki binaların soğumasını dekarbonize edecek.

Bu arada, BAE’nin 2050 Ulusal Stratejisi, temiz enerji kapasitesini 2030 yılına kadar 14 GW çıkarmayı hedefliyor. Bu jeotermal projenin bu yolculuğun hızını arttıracak.

Şu anda, binaların soğutulması BAE’nin elektrik tüketiminin çoğunu oluşturuyor. Bu nedenle ADNOC, bölgesel soğutma operasyonları için jeotermal enerji ile çözüm arayacak. Bölgedeki en enerji yoğun sektörlerden birinin karbonsuzlaştırılmasına yardımcı olacak.

“Jeotermal ısı, BAE’de bol miktarda bulunan ve baz yük elektriği sağlayabilen temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağıdır.”

Musabbeh Al-Kaabi / ADNOC

ADNOC’nin düşük karbonlu çözümler ve uluslararası büyümeden sorumlu genel müdürü Musabbeh Al-Kaabi “Jeotermal ısı, BAE’de bol miktarda bulunan ve baz yük elektriği sağlayabilen temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Ancak şimdiye kadar kullanılmayan bir enerji kaynağı olarak kaldı” dedi.

ADNOC ve Tabreed, teknolojik gelişmelerden yararlanarak ilk kez ülkedeki en enerji yoğun sektörlerden birini karbondan arındırmak için bu temiz enerji kaynağının kilidini açtı.

Tabreed CEO’su Khalid Al-Marzooqi, jeotermal enerjinin soğutma operasyonlarına entegrasyonunun BAE’nin 2050 yılına kadar net sıfır hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacağını söyledi.

Ek olarak, BAE’nin jeotermal enerjiden yararlanma konusundaki ilerlemesi İklim Değişikliği Konferansına denk geliyor. Konferans, 30 Kasım – 12 Aralık 2023 tarihleri ​​arasında BAE ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Al-Marzooqi, “COP28’e giden yolda dekarbonizasyon çabalarımızı hızlandırmak için ADNOC ile işbirliğimizden gurur duyuyoruz.” dedi

Kaynak: ARAB NEWS

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.