1. Anasayfa
  2. HABERLER

Kırklareli’nde beyaz petrol sevinci

Kırklareli’nde beyaz petrol sevinci
0

Valimiz Sayın Birol Ekici, Maden Tektik Arama Marmara Bölge Müdürü Afşin Ekmekyapar ile birlikte Asilbeyli Köyümüzde Otağ Jeotermal Tarımcılık A.Ş firması tarafından kurulan Seranın enerji ihtiyacını karşılamak için açılan Jeotermal Sondaj Kuyu alanında 02 Kasım 2022 Çarşamba günü incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgiler aldılar.

Valimiz Sayın Birol Ekici, İlimizde 2014 yılı itibari ile başlanan fizibilite çalışmaları sonrası açılan sondaj kuyuları ile bu gün Asibeyli Köyümüzde beyaz petrol diye tabir edilen jeotermal su kaynağına eriştiğimiz için çok mutlu olduğunu belirterek, jeotermal su kaynağı ve enerjisi alanında ilimizi Trakya’nın merkezi yapacağına inanıyoruz. Şu an itibari ile de 54 dekarlık sera alanının 60 derece ve üzeri jeotermal su kaynağından sağlanan enerjiyi kullanıldığını söyledi. Bölgemizde çıkarılan yenilenebilir, temiz, ucuz ve çevre dostu yerli bir yeraltı su kaynağı olan Jeotermal enerjinin beraberinde getirdiği büyük fırsatlar ile ilimiz tarımının, üreticisinin ve turizmin geleceğine önemli katkılar sağlayacağını belirterek, jeotermal kaynaklı enerji ile tarım, turizm ve enerji alanında faaliyette bulunan firmaları ilimize yatırımda bulunmaya davet etti. Jeotermal kaynağın Ülkemiz, ilimiz ve milletimize hayırlı olsun dedi.

Kaynak: T.C. Kırklareli Valiliği

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.