1. Anasayfa
  2. JEOTERMAL SONDAJ

MTA’nın Balıkesir İçin Yaptığı Jeotermal Sondaj Çalışması Başarıyla Sonuçlandı

MTA’nın Balıkesir İçin Yaptığı Jeotermal Sondaj Çalışması Başarıyla Sonuçlandı
0

Maden Tetkik ve Arama Müdürlüğü (MTA) tarafından Balıkesir’de yürütülen jeotermal sondaj çalışmaları sonucunda 1250 metre derinlikte 56,6 litre sıcaklığa ve 21 lt/sn debiye ulaşıldı.

Arama çalışmalarına 2021 yılında başlandığını ifade edin MTA Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Aydındağ, Balıkesir ilinin doğal kaynaklar bakımından önemli bir şehir olduğunu, sonuçtan memnun olduklarını ve bölgedeki çalışmalarının gelecekte de hız kesmeden devam edeceğini belirtti. Çalışmalar esnasında yoğun bir emek harcandığını ifade eden Aydındağ katkı sağlayan tüm paydaşlara teşekkür etti.

Balıkesir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da yaptığı konuşmada ‘’ Abdulkerim bey, bugünün heyecanını coşkusunu bizimle yaşamak için Ankara’dan kalkıp buraya geldi. Bugün yapılan bu açılış gerçekten son senenin en güzel haberlerinden bir tanesi. Yaklaşık bir senedir yapılan yatırım sonuç verdi. 1250 metrede saniyede 21 litre 56,6 derece su ile artık bu bölge zenginleşecek. İster turizm alanında ister seracılık alanında kullanabileceğimiz güzel bir kaynak. İş adamlarımızla, şehrimizle beraber MTA suyu çıkardı bize emanet etti. Bizde gereğini şehir olarak yapacağız. Başta genel müdürümüze daha sonra tüm genel müdürlük çalışanlarımıza bölgede çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz’’ şekline konuştu.

Enerji Hammedde Etüt ve Arama Dairesi Başkanlığı tarafından 2021 yılında saha çalışmaları yapılan projenin sondaj kuyusu ise Sondaj Dairesi ekipleri tarafından Ocak 2022 ile Mayıs 2022 tarihleri arasında açıldı.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.