1. Anasayfa
  2. JEOTERMAL SERA

Dikili Sera TDİOSB ile İzmir Valiliği arasında Jeotermal kaynak protokolü imzalandı

Dikili Sera TDİOSB ile İzmir Valiliği arasında Jeotermal kaynak protokolü imzalandı
0

İzmir Dikili’de İzmir Valiliği, Dikili Belediyesi, İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), İzmir Ticaret Borsası (İTB) ve Bergama Ticaret Odası (BERTO) tarafından Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB, 2019 yılında kuruldu.

Dikili Sera TDİOSB yönetimi bölgede jeotermal kaynakların geliştirilmesi ve yeni sahaların tespiti için çok sayıda jeotermal kaynak arama ruhsatı aldı. Bölgede geniş çaplı bir jeotermal arama projesi süreci başlattı.

Bugüne kadar yaklaşık 1400 hektar alanda ruhsat sahibi olan Dikili Sera TDİOSB yönetimi, İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı adına bulunan 2 adet jeotermal işletme ruhsatı ve 6 adet jeotermal sondaj kuyusunun kullanım hakkını da aldı. Yeni aldığı ruhsatlarla birlikte 9 adet ruhsat sahibi olan Dikili Sera TDİOSB yönetimi yeni aldığı sondaj kuyuları ile projenin jeotermal kaynak ihtiyacını önemli oranda çözmüş oldu.

Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi (Dikili TDİOSB) ile İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) arasında jeotermal kaynak kullanım protokolü imzalandı. İmza törenine İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, YİKOB’tan sorumlu Vali Yardımcısı Faik Arıcan, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Dikili TDİOSB Yönetim Kurulu Başkanı ve İZTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ali Osman Öğmen, Dikili TDİOSB Müteşebbis Heyet Üyesi ve İZTO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şahin Çakan, Dikili TDİOSB Yönetim Kurulu Üyeleri Ateş İlyas Demirkalkan, Ercan Korkmaz, Hayrettin Uçak, YİKOB Doğal Kaynaklar Müdürü Orhan Demirağlar ile YİKOB Mali İşler Müdürü Mustafa Arslan katıldı. 

Protokol uyarınca Dikili TDİOSB’nin gerçekleşeceği alanda YİKOB’a ait 6 adet jeotermal kuyu ile 3 adet jeotermal arama ruhsatının kullanım hakkı Dikili TDİOSB’ye geçmiş oldu. Böylece Dikili TDİOSB’nin elinde var olan jeotermal arama ruhsat sayısı 9’a, ruhsat alan büyüklüğü ise 15 bin 959 hektara ulaştı. Dikili TDİOSB, ihtiyaç duyduğu jeotermal kaynak için önemli bir potansiyele daha sahip oldu.

Birlikte hareket etme kültürüne örnek

Devlet olarak yatırımcıya her zaman destek olduklarını ifade eden İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Protokolün İzmir’imize hayırlı olmasını diliyorum. Bu protokol, bölgedeki jeotermal varlığın sürdürülebilirliği ve yatırımcılara sunulması açısından büyük önem taşıyor” dedi. 

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise İzmir Valiliği, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Bergama Ticaret Odası ve Dikili Belediyesi ortaklığında kurulan Dikili TDİOSB’nin İzmir’de ortak iş yapma kültürünün en güzel örneklerinden biri olduğunu belirterek, imzalanan protokolün bu birlikteliği taçlandırdığını ifade etti. Başkan Özgener, sürecin etkin ve hızlı bir şekilde yürütülmesi adına verdiği destekler dolayısıyla İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’e teşekkür etti.    

Dikili Sera TDİOSB Hakkında

Dikili TDİOSB, katma değeri yüksek yaş sebze ve meyvenin topraksız modern seralarda üretileceği, tarımsal sanayi parselleri ile yaş sebze meyvenin depolama, kurutma, işleme, paketleme, sera konstrüksiyon ve sarf malzeme üretimi gibi işletmelerin bir araya geleceği tarımsal kümelenme projesi. 3 bin dönüm arazide kurulacak Dikili TDİOSB’nin tüm tapuları alınarak imar planları onaylanmış, parselasyon planı aşamasına geçilmiş durumda. Altyapı projeleri bitmek üzere olan projede 50 sera yatırım parseli ve 35 tarımsal sanayi parseli bulunuyor. 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.