1. Anasayfa
  2. YATIRIM

Tunceli, Jeotermal Sağlık Turizminde Atağa Geçiyor

Tunceli, Jeotermal Sağlık Turizminde Atağa Geçiyor
0

Tunceli Valiliği ve Fırat Kalkınma Ajansı arasında kenti turizmde cazibe merkezi haline getirmek için bir takım projelere imza attı. Tunceli Jeotermal potasiyelinin değerlendirilmesi ve turizme kazandırılması da bu projeler arasında.

Jeotermal Suyun Sağlık Turizmine Kazandırılması”, “Tunceli’nin İnanç Kapıları Ocaklar ve Ziyaretlerde Alt Yapı İyileştirmesi”, “Urartu Mağaraları Turizme Kazandırılıyor”, “Ovacık Dört Mevsim Kayak Keyfi Yaşatıyor” ve “Tunceli’de Alternatif Kamping Alanı” projelerinin hayata geçirilmesine yönelik imza töreni düzenlendi.

5 proje, kenti cazibe merkezi haline getirecek

Tunceli’de Fırat Kalkınma Ajansınca (FKA) 2020 yılı Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’na sunulan ve başarılı bulunarak destek almaya hak kazanan 5 proje, kenti cazibe merkezi haline getirecek. Tunceli Jeotermal potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek üzere hazırlanan projede kabul edildi.

Munzur, Hel, Yılan ve Sülbüs dağları arasında kurulu Tunceli, son yıllarda devletin sağladığı imkanlarla yapılan yatırımlar ve hayata geçirilmesi planlanan projelerle turizm alanındaki gelişimini sürdürüyor.

Yatırımlarla adeta turizm şehrine dönüşen kentte, FKA’nın 2020 yılı Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’na sunduğu ve bedeli yaklaşık 7 milyon lira olan 5 proje başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. Bu kapsamda kentte hayata geçirilmesi hedeflenen “Jeotermal Suyun Sağlık Turizmine Kazandırılması”, “Tunceli’nin İnanç Kapıları Ocaklar ve Ziyaretlerde Alt Yapı İyileştirmesi”, “Urartu Mağaraları Turizme Kazandırılıyor”, “Ovacık Dört Mevsim Kayak Keyfi Yaşatıyor” ve “Tunceli’de Alternatif Kamping Alanı” projeleri için imza töreni düzenlendi.

Projelerin 4 milyon lirası Fırat Kalkınma Ajansı’ndan

Vali Mehmet Ali Özkan, Valilikte düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, projenin 4 milyon liralık kısmının FKA tarafından karşılanacağını belirterek, şöyle dedi:
“Geri kalan kısmını ise paydaş kurumlar olarak, ilimiz olarak bizler katkı sağlayacağız. Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza ve Bakanlığımıza şükranlarımı sunuyorum.

Normalde baktığınızda ilimiz açısından sınırlı bir kaynak varken onlar sağ olsunlar hep beraber, topyekun oy vererek gönül birlikteliğiyle bize destek olarak 3 değil, 5 projemizin desteklenmesi sağladılar.”

Törende konuşan FKA Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, ajans olarak bölgenin turizm ve tanıtımına önem verdiklerini belirterek, bu anlamda yaptıkları çalışmalara Yukarı Fırat Havzası Markalaştırması Programı adını verdiklerini söyledi.

Yoğunlu, Tunceli’de uygulanacak 5,2 milyon lira toplam proje büyüklüğüne ve 3,9 milyon lira Ajans hibe desteğine sahip 5 adet projenin destek sözleşmesini imzalayacaklarını ifade ederek, projelerin Tunceli’ye, TRB1 Bölgesine ve ülkemize hayırlı olmasını diledi.

Törende, Çemişgezek Kaymakamı Mehmet Güder, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Yıldırım, Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdulselam Er ve Çevre ve Şehircilik Müdürü Önder Yurdakul da hazır bulundu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.